Turystyka

Byczyna – atrakcje dla dzieci

Dla dzieci, jak się zdaje, największą atrakcją jest McDonald’s lub inny lokal serwujący tzw. Fast foody. Ale możemy to zmienić, pokazując im interesujące zakątki kraju. Będąc w gminie Byczyna (północna część woj. opolskiego), rozglądaliśmy się za ciekawymi obiektami dla pociech. Oto, co udało nam się dostrzec.

Gród rycerski

Nieopodal Byczyny – stolicy gminy – znajdują się malowniczo ulokowane Biskupice; prowadzi do nich ulica Kluczborska. W tej urokliwej wiosce znajduje się gród rycerski, jeden z ciekawszych tego typu obiektów na całej Opolszczyźnie. Wprawdzie nie ma walorów historycznych, tym niemniej prezentuje się nader okazale. Powinien przyciągnąć uwagę dzieci, które interesują się bohaterskimi wojownikami, turniejami rycerskimi czy średniowieczną scenerię. Gród ten wygląda jakby żywcem został przeniesiony sprzed ponad tysiąca lat. Cyklicznie odbywają się tu rozmaite wydarzenia, między innymi pokazy rycerskie, wszelkiego rodzaju jarmarki czy koncerty, na których uświadczymy bardzo różnorodnej muzyki (całkiem niedawno grała tu między innymi blackmetalowa Plaga).

Co odważniejsi mogą odwiedzić salę tortur, która może mrozić krew w żyłach, choć wszystkie narzędzia są rekonstrukcją i nigdy nie służyły do tego, by torturować ludzi. Przyjemniejszym miejscem jest przedgrodzie, na której okresowo znajduje się wystawa maszyn oblężniczych oraz tor łuczniczy.

Zalew Brzózki

Poza grodem Biskupice mają jeszcze co nieco do zaoferowania turystom. Przede wszystkim są to atrakcje przyrodnicze. Gród został założony nad urzekającym Zalewem Brzózki, to zbiornik retencyjny położony na rzece Pratwie. Szczególnie wiosną i latem przyciąga wielu miłośników natury. Dzieci interesują się życiem zwierząt i roślin, to dobre miejsce, aby poznały nowe gatunki ptaków, zaczęły je rozpoznać po śpiewie, a także zaczęły odróżniać rozmaite owady.

Drewniany kościółek i cmentarz żydowski

A to jeszcze nie koniec zwiedzania interesujących miejsc. Jest jeszcze drewniany kościółek Św. Jana Chrzciciela, jeden z wielu w powiecie kluczborskim. Jest też cmentarz żydowski, jednak zachowany tylko częściowo, możemy bowiem ujrzeć ogrodzenie, który go okala oraz niektóre nagrobki.