Porady

Herbata majerankowa

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale nasze swojskie polskie pola oraz przydomowe ogródki wypełnione są ziołami. Nasi przodkowie używali ich do rozmaitych celów, w tym także magicznych. Jakiś czas temu odeszliśmy od tego, wybierając farmaceutyki z apteki, ale widoczny jest zauważalny trend “powrotu do natury”. A ma nam ona naprawdę wiele do zaoferowania. Co by Państwo powiedzieli na herbatkę majerankową?

Właściwości herbatki majerankowej

Majeranek to ziele, którą w antycznych wiekach znali Arabowie oraz Egipcjanie. Następnie obrósł obficie basen Morza Śródziemnego. W Polsce nie występuje w stanie dzikim, niemniej chętnie go hodujemy w przydomowych ogródkach, na plantacjach czy nawet w doniczce, która stawiamy na parapecie. Roślina służy nam przeważnie jako przyprawa. Nadaje potrawom delikatnie słodkawy i aromatyczny smak. Z wyglądu przypomina oregano, z którym bywa mylony, ale jest łagodniejszy.

Przy czym majeranek nie spisuje się wyłącznie jako dodatek do zupy fasolowej. Możemy z niego sporządzić smakowity napar. Zalewamy łyżeczkę suszu szklanicą zimnej wody, wstawiamy na palnik, doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy przez kwadrans na małym ogniu. Sporządzoną miksturę pijemy na ciepło, po uprzednim doprawieniu jej miodem lub – jak kto woli – miodem.

Jeżeli chcemy uzyskać mocniejszy efekt – namoczmy ziele w zimnej wodzie przez 24 godziny.

– Powszechnie uważa się, że herbata majerankowa jest dobra na katar i przeziębienie, może wynikać to z przeciwzapalnych właściwości roślinki.

– Aż jeden procent składu majeranku to garbniki. Okazują się pomocne w przypadku biegunek.

– Majeranek ociepla łagodnie nasz organizm, co docenią ludzie uskarżajacy się na kłopoty z krążeniem.

– Herbatę majerankową poleca się również na przeziębienia. Podobnym działaniem odznacza się inne zioło.

– Jest i dobra wiadomość dla tych, którzy mają problemy z niskim popędem seksualnym, majeranek bowiem delikatnie podnosi libido!