do czego służy słoniowi trąba
Świat zwierząt

Do czego służy słoniowi trąba?

Słoń to pod wieloma względami wyjątkowe zwierzę. Jest największym żyjącym stworzeniem lądowym i zarazem najcięższym. Odznacza się niepospolitą inteligencją. A poza tym wygląda inaczej niż wszystkie inne boże istoty. Jedną z jego cech szczególnych jest trąba. Służy mu nie tylko do trąbienia, lecz pełni wiele innych, nie mniej ważnych funkcji – do jakich więc?

Oddychanie i picie

Trąba umożliwia słoniowi oddychanie i jest to kluczowe zadanie, jakie wykonuje. Znajdują się na niej nozdrza. Co ciekawe, równocześnie stworzenie to potrafi nabrać do trąby dużą ilość wody. Przy czym nie pije jej trąbą, jak to niektórzy myślą, lecz wlewa ją sobie do ust.

Chwytanie i dźwiganie

Trąba słonia składa się z 40 000 mięśni, a każdy z nich z wielu elementów. Jest więc bardzo elastyczna, a zarazem piekielnie silna. Słoń afrykański ma na trąbie dwa palce, które pozwalają mu chwytać rozmaite przedmioty, przeważnie pożywienie. Natomiast mniejszy gatunek, słoń indyjski, ma tylko jeden palec. Zatem jeżeli chce coś złapać trąbą, musi owinąć to trąbą, podobnie jak boa dusiciel obwija się wokół ofiary.

Podniesienie człowieka, nawet nie najszczuplejszego, to dla niego błahostka. Wszak udźwignie nawet 400-kilogramowy ciężar.

Słabsza jest trąba nowo narodzonego słonika, przyjmując rozmiar skarłowaciały. Lecz szybko się rozwija i wydłuża, przez co na początku słoniątko często po niej depcze. Zgrabność przyjdzie mu z czasem.

Dotykanie i trąbienie

Słoń dotyka trąbą inne słonie, na przykład swoje potomstwo. Zatem przez nią się komunikuje. Temu też służy trąbienie. Trąbiąc, stworzenie przekazuje rozmaite emocje, więc: podekscytowanie (zapewne w porze godów), strach (ostrzega wówczas inne słonie czy nawet pozostałe zwierzęta) czy też radość (wyrażaną przez słoniątka w trakcie zabawy).