Świat zwierząt

Jaki ptak buduje wiszące gniazda?

Niegdyś cudem świata były babilońskie ogrody wiszące. Niestety nie doczekały naszych czasów, i wiemy o nich z różnych opowieści i zapisów. Na pocieszenie pozostały nam wiszące ptasie gniazda. Nabuchodonozor z pewnością niemało się natrudził, by stworzyć ogrody dla niejakiej Semiramidy, ale gniazda, które konstruują ptaki wymagają też sporego wysiłku i nie mniejszych umiejętności.

Zobaczmy, jakie ptaki budują wiszące gniazda.

Cuda ptasiej architektury

W Polsce – a także całej Europie – nie uświadczymy wiele ptasich gatunków, które wyspecjalizowały się w tego rodzaju budowlach. Właściwie możemy mówić wyłącznie o jednym. Dlatego jest tak wyjątkowy i należy się troszczyć o jego dzieła. Tym stworzeniem jest remiz, mały ptaszek – przypominający nieco sikorę – którego królestwem są zarośla. Żyje blisko akwenów, obok których żeruje, zawiązuje związki i wywodzi na świat potomstwo. Podczas godów jeden samczyk zaczyna budować gniazda w różnych miejscach. Gdzie przyłączy się do niego partnerka, tam pozostają. A praca postępuje. Z miękkich materiałów, więc puchu z nasion pałki, wierzby, brzozy czy ptasich piór ptaszek plecie misternie gniazdo w kształcie dużej gruszki. Oczywiście ma ono wnękę wlotową. Najciekawsze w tym wszystkim jest jednak to, że konstrukcja – całkiem pokaźna – zwisa z cieniutkiej gałązki wierzby bądź brzozy. Zdarza się i tak, że znajduje się ono tuż nad taflą wody. Woda stanowi jak gdyby fosę, która odgradza wiszącą twierdzę od drapieżców.

Gniazdo przypomina nieco budowle stawiane przez ptaki wikłaczowate, których liczne reprezentacje mają w Afryce. Jednym z nich jest tkacz. Nazwa nie wzięła się z niczego. Ptaki te tkają potężne, wielokomorowe gniazda, które zasłaniają pół potężnego drzewa. Wyglądają jak pradawne kokony olbrzymich owadów.

W Polsce takich gniazd nie spotkamy. Ale poza siedzibą remiza warto wspomnieć o mieszkaniu wilgi. Trudno je ujrzeć, jak i same ptaki. Bo znajdują się wysoko w koronach drzew. Najłatwiej na nie natrafić późną jesienią, gdy pospadają liście. Wówczas oczom ukazuje się kształtna konstrukcja w kształcie czarki, która zwisa pomiędzy dwiema gałęziami.