największy pająk na świecie
Świat zwierząt

Największy pająk na świecie

W Polsce za największego pająka w końcu uznano bagnika nadwodnego. Wprawdzie większy jest pewna tarantula, lecz występuje u nas sporadycznie, natomiast siedliska ma na Ukrainie. Bagnik wśród rodzimych pająków prezentuje się jak olbrzym.

Jednak nie dorasta w tym względzie do pięt największemu pająkowi na świecie. I to właśnie tego olbrzyma chcemy Wam przedstawić.

Goliat wśród pająków

Największym pająkiem na globie jest ptasznik goliat. Nazwa stworzenia wskazywałaby na to, że głównym składnikiem jego diety są ptaki. Tymczasem wcale tak nie jest. Owszem zdarza się, że zje małego ptaszka, najpewniej pisklaka, niemniej rzadko poluje na te skrzydlate zwierzęta. Mylne przeświadczenie ma długi rodowód. Dawna, żyjąca w XVII wieku, naturalistka oraz ilustratorka na grawerunku przedstawiła ptasznika żerującego na kolibrze. Pająk ten żywi się innymi zwierzętami, na przykład owadami, żabami, jaszczurkami czy nawet wężami.

Z kolei człon “goliat” w nazwie nawiązuje do filistyńskiego olbrzyma, którego przechytrzył Dawid, zabijając go kamieniem ciśniętym z procy.

Jak to bywa nierzadko u pająków, większe rozmiary osiąga samica tego gatunku. Waży nawet ćwierć kilograma, natomiast rozpiętość odnóży sięga 30 centymetrów. Dożywają one sędziwego wieku, bo nawet 25 lat, podczas gdy samiec po ostatnim linieniu, w wieku dwóch lat, żyje mniej więcej drugie tyle, więc łącznie jakieś 4 lata.

Pająk jest dość agresywny, ale atakuje ludzi oraz inne silniejsze od niego zwierzęta jedynie w ostateczności, kiedy musi się bronić. Ugryzienie bywa bolesne, ale nie zagraża życiu człowieka.

Ptasznik goliat naturalnie występuje w lasach deszczowych Ameryki Południowej, w granicach takich państw jak: Brazylia, Gujana, Gujana Francuska czy Surinam. U nas spotykana w hodowlach. Natomiast spośród żyjących na wolności największy pająk w Polsce, który regularnie odbywa w niej lęgi, to bagnik nadwodny.