czy pająki to owady
Świat zwierząt

Czy pająki to owady?

Właściwie każdy spotkał na swojej drodze kiedyś pająka. Zdarza się też często, że to stworzenie zaszywa się w naszym domostwie. Niektóre z nich tkają misterne sieci, w które dają się potem złapać nieostrożne lub zbyt śmiałe owady. Ale jeślibyśmy mieli je przypisać określonej gromadzie zwierząt, to jakiej? prawdopodobnie wielu zapytanych bez chwili zastanowienia wskazałoby na owady. Tymczasem to nie jest wcale tak oczywiste…

Do jakiej gromady zaliczamy pająki

Pająki nie cieszą się wśród ludzi dobrą sławą. Już sam ich widok przeraża wielu reprezentantów naszego gatunku. Przy czym wiele przedstawicieli z rzędu pająków, występujących w Polsce, to nie tylko niegroźne dla nas stworzenia, ale wręcz pożyteczne. Polują przecież na komary oraz muchy, które tak nam się naprzykrzają.

Nasza wiedza o tych arcyciekawych zwierzętach jest zdecydowanie zbyt mała. Potocznie na przykład utożsamiamy je z owadami. A one wcale nimi nie są! Owszem, mają z nimi pewne wspólne cechy. Lecz nie powinno to nas dziwić, wszakże podobnie jak insekty pająki także są stawonogami zaliczanymi do bezkręgowców. Pojawiają się jednak różnice, i to na tyle znaczące, żeby przyporządkować pająki innej gromadzie. Są one pajęczakami, zatem bliższe pokrewieństwo niż z muchą czy osą łączy je z kleszczami, niezwykłymi zaleszczotkmi czy nawet skorpionami.

Przejdźmy do cech, które pozwalają nam odróżnić pajęczaki – zatem także pająki – od owadów. Przede wszystkim nie mają one czułków, natomiast owady są wyposażone w nieodzowną parę. Do tego pajęczaki mają dwie pary, a nie jak owady 3, odnóży gębowych. Poza tym zamiast w żuwaczki czy szczęki wyposażone są w szczękoczułki oraz nogogłaszczki. Jeśli chodzi o odnóża kroczne – u pajęczaków występują 4 pary, zaś owadów – 3.