Wielbłąd to niezwykłe zwierzę. Żadne inne nie jest tak świetnie przygotowane, by przeżyć trudne pustynne warunki. Służy temu między innymi garb (bądź dwa garby), które pełnią ważną funkcję w gospodarowaniu energią.
Zebraliśmy informacje, by odpowiedzieć na pytanie, co czego służy wielbłądowi garb.
Magazynowanie tłuszczu w garbie
W stanie dzikim żyją obecnie wyłącznie wielbłądy dwugarbne, które nazywa się baktrianami i występują one w północnej Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Pewną populację wprowadzono także na terenie Australii. Wielbłądy jednogarbne, popularnie nazywane dromaderami, spotyka się już wyłącznie w hodowlach, gdyż wiele lat temu na wolności wyginęły (nie bez udziału człowieka, rzecz jasna).
Wielbłąd jest świetnie przystosowany do życia na pustyni. Oczy ocieniają długie, gęste rzęsy, których zadaniem jest ochrona ślepi przed tumanami piasku. Ukształtowanie kopyt umożliwia zwierzęciu sprawnie poruszać się po piasku, choć ze znacznie mniejszą wprawą robi to na kamienistym terenie. Usta są grube i mięsiste, przez co oskubuje nimi nawet uzbrojone w kolce roślinki. Wielbłąd nie jest stworzeniem wybrednym, gdyby był, nie przetrwałby na pustyni. Żywi się wszelką roślinnością.
Tłuszcz oraz wodę (uboczny efekt metabolizmu) magazynuje w garbie (bądź, w przypadku baktrianów, garbach). Dzięki temu może nie pić nawet 17 dni. Ale jak już, spragniony, natrafi na wodę, może wypić na raz nawet 100 litrów cieczy. Tłuszcz zwierzęcia nie obrasta równomiernie ciała, lecz koncentrując się w garbie, pomaga regulować stworzeniu ciepłotę ciała (zwykle oddaje ciepło nocą, gdy jest zdecydowanie chłodniej).