jaki ptak ma czarne pióra w białe kropki
Świat zwierząt

Jaki ptak ma czarne pióra w białe kropki?

Ptaki możemy odróżniać po różnych cechach. Jeżeli jesteśmy spostrzegawczy i mamy dobrą lornetkę, wówczas możemy je rozpoznawać po wyglądzie. Są i tacy ptasiarze, którzy oznaczają ptaki poprzez dźwięki, jakie wydają, przeważnie jest to śpiew.

Zdarza się i tak, że nie widzimy stworzenia ani go nie słyszymy, ale mamy pewien trop. Chodzi o piórko. Niby niewiele, ale na tyle dużo, by dokonać identyfikacji skrzydlatej istoty.

Natrafiamy na przykład na czarne pióro w białe kropki… To znacznie redukuję liczbę gatunków, jakie bierzemy w rachubę…

Którego ptaka to pióro?

W Polsce regularnie spotykamy 9 dzięciołów. Spośród nich aż pięć spełnia nasze kryteria, to znaczy mają czarne piórka w białe kropki. Są to dzięciołek, dzięcioł średni, dzięcioł duży, dzięcioł syryjski i dzięcioł białogrzbiety. Najpowszechniej w Polsce występuje dzięcioł duży, który zasiedla lasy oraz parki. Często współwystępuje z nim najmniejszy dzięciołek, podczas gdy dzięcioł średni z wyrazistą czerwoną “czupryną” preferuje tereny z przewagą drzew liściastych. Pozostałe dwa – dzięcioł białogrzbiety oraz syryjski – spotykane są zdecydowanie rzadziej i najbardziej przypominają dzięcioła dużego, i lubią przebywać w starodrzewiu.

Zatem z największym prawdopodobieństwem znalezione przez Ciebie czarne pióro z białymi kropkami należało do dzięcioła dużego – choć niewykluczone, że należało do innego z wyżej wymienionych dzięciołów. Aby doprecyzować pochodzenie piórka, warto by dokonać szerzej zakrojonych oględzin.

Poza tym w rachubę wchodziłyby również inne ptaki, na przykład dudek, których czarne piórka również są biało nakrapiane, jednak znaki te nie mają aż tak okrągłych kształtów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *