jaki ptak ma czarne pióra w białe kropki
Świat zwierząt

Jaki ptak ma czarne pióra w białe kropki?

Ptaki możemy odróżniać po różnych cechach. Jeżeli jesteśmy spostrzegawczy i mamy dobrą lornetkę, wówczas możemy je rozpoznawać po wyglądzie. Są i tacy ptasiarze, którzy oznaczają ptaki poprzez dźwięki, jakie wydają, przeważnie jest to śpiew.

Zdarza się i tak, że nie widzimy stworzenia ani go nie słyszymy, ale mamy pewien trop. Chodzi o piórko. Niby niewiele, ale na tyle dużo, by dokonać identyfikacji skrzydlatej istoty.

Natrafiamy na przykład na czarne pióro w białe kropki… To znacznie redukuję liczbę gatunków, jakie bierzemy w rachubę…

Którego ptaka to pióro?

W Polsce regularnie spotykamy 9 dzięciołów. Spośród nich aż pięć spełnia nasze kryteria, to znaczy mają czarne piórka w białe kropki. Są to dzięciołek, dzięcioł średni, dzięcioł duży, dzięcioł syryjski i dzięcioł białogrzbiety. Najpowszechniej w Polsce występuje dzięcioł duży, który zasiedla lasy oraz parki. Często współwystępuje z nim najmniejszy dzięciołek, podczas gdy dzięcioł średni z wyrazistą czerwoną “czupryną” preferuje tereny z przewagą drzew liściastych. Pozostałe dwa – dzięcioł białogrzbiety oraz syryjski – spotykane są zdecydowanie rzadziej i najbardziej przypominają dzięcioła dużego, i lubią przebywać w starodrzewiu.

Zatem z największym prawdopodobieństwem znalezione przez Ciebie czarne pióro z białymi kropkami należało do dzięcioła dużego – choć niewykluczone, że należało do innego z wyżej wymienionych dzięciołów. Aby doprecyzować pochodzenie piórka, warto by dokonać szerzej zakrojonych oględzin.

Poza tym w rachubę wchodziłyby również inne ptaki, na przykład dudek, których czarne piórka również są biało nakrapiane, jednak znaki te nie mają aż tak okrągłych kształtów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *