Biskupia Kopa znajdowała się niegdyś na granicy biskupstw wrocławskiego oraz ołomunieckiego, czemu do dziś zawdzięcza swą nazwę. Góra znajduje się na granicy dwóch państw: czeskiego oraz polskiego. Wiodą na nią cztery szlaki, dwie prowadzone z Polski i dwie kolejne z Czech. Zatem… którym by tu podejść?
Szlaki na Biskupią Kopę
Biskupia Kopa to najwyższy szczyt w paśmie Gór Opawskich, który z kolei zaliczamy do Sudetów. Nie jest majestatycznie wysoka, gdyż sięga 890 metrów i nie ma stromego podejścia, tym niemniej, gdy już znajdziemy się na górze warto wejść na zabytkową, słynącą ze swej bieli wieżę widokową (powstała na cześć cesarza austriackiego!). Wówczas przed naszymi oczami rozwiną się wspaniałe krajobrazy, ujrzymy na przykład Jeseniki czy po drugiej stronie: jeziora Nyskie oraz Otmuchowskie. Gra na pewno wart świeczki… Tylko który wybrać szlak? Omówmy pokrótce te, które znajdują się po stronie polskiej.
Szlak czerwony
Znajduje się po stronie polskiej; to niezbyt wymagająca trasa, ale obfitująca w niezliczone atrakcje. Wiedzie przeważnie przez bukowo-świerkowy wzdłuż granicy obydwu państw. Przechodzimy wówczas przez Park Krajobrazowy Gór Opawskich, blisko rezerwatu Cicha Dolina, w którym jest wiele osobliwości przyrodniczych. Znajdują się w nim również rośliny chronione, jak choćby lilia złotogłów.
Szlak żółty
Zaczynamy wycieczkę w Jarnołtówku, przemierzamy w międzyczasie pomniejsze góry (między innymi Bukową Górę), nie brakuje punktów widokowych, dlatego warto wziąć ze sobą lornetkę bądź aparat fotograficzny (a najlepiej i jedno, i drugie). Osiągamy wreszcie Biskupią Kopę, wspinamy się na wieżycę, a po nacieszeniu się widokami, schodzimy, by dojść wreszcie do malowniczo usytuowanej Pokrzywnej.
Jeśli wolimy dojść na szczyt od strony czeskiej, to musimy zacząć w Zlatych Horach, a zakończyć wędrówkę w Petrovicach. Będąc w pierwszym z nich polecamy dobrze zwiedzić miasto, gdyż odznacza się wieloma unikatowymi na skalę europejską zabytkami. Jednym z nich jest z pewnością kapliczka świętego Rocha w sposób zdecydowany górująca nad okolicą.