herbata na zapalenie pęcherza
Porady

Herbata na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza należy do bardzo przykrych dolegliwości. Oczywiście należy tę przypadłość leczyć po wizycie u lekarza. Tym niemniej istnieją również domowe sposoby, które wspomogą kurację i sprawią, że poczujemy się choć odrobinę lepiej. Jednym z nich jest spożywanie odpowiednich napojów.

Czy herbata jest dobra na zapalenie pęcherza?

Zwykle mówiąc o herbacie mamy na myśli również szereg innych naparów, na przykład ziołowych, najczęściej mówimy wówczas o nich zdrobniale jako o herbatkach. Sama herbata, czyli susz pochodzący z rośliny o takiej właśnie nazwie niekoniecznie jest polecana na zapalenie pęcherza. Przynajmniej jeśli chodzi o jej czarny rodzaj. Surowiec, z którego się składa jest dłużej poddawany procesowi oksydacji (który rozpoczyna się wraz z chwilą zerwania liścia). W związku z tym nie tylko smak czarnej i zielonej herbaty są różne, ale także właściwości. Pierwsza ma więcej kofeiny, która może podrażnić zapalony pęcherz. Druga w tym względzie jest łagodniejsza.

Jakie ziółka na pęcherz?

Organizm potrzebuje oczyszczenia. Służą temu między innymi tzw. diuretyki. Zaliczamy do nich niektóre herbatki ziołowe i to właśnie je polecamy tym, którzy zmagają się z przypadłością zapalenia pęcherza. Moczopędne napary pomogą pozbyć się toksyn, które zalegają w układzie moczowym. Z tej roli, jak się sądzi, wywiązują się napary z czarnego bzu, róży, pokrzywy czy bogaty w flawonoidy skrzyp polny. Z kolei rumianek czy szałwia mają właściwości przeciwzapalne.

Jakkolwiek by z tym nie było, również z ziołami nie wolno przesadzić, a ich stosowanie – szczególnie bardziej regularne – należy przedyskutować żywo z lekarzem.