Porady

Herbatka z szałwii – na co?

Tyle jest różnych herbatek na półce, że nie wiemy, którą wybrać. O wielu z nich niewiele wiemy. Dlatego też warto się dowiedzieć, jakie mają właściwości. Niektóre mogą być pomocne w naszych dolegliwościach. Tym razem zastanówmy się, na co jest herbatka z szałwii?

Herbatka z szałwii – na co pomaga?

Zwykle, jak zauważyliśmy, zaczyna się opisywanie zalet roślinki od tego, czym właściwie jest. W tym wypadku nie będziemy tego robić, aby szybko przejść do konkretów. Zadowolmy się tym, że jest to roślina lecznicza z rodziny wargowych.

Nadmieńmy jeszcze ze znamy ją również pod postacią aromatycznej przyprawy. Świetnie nadaje się na przykład jako dodatek do dyni, wydobywając z niej jeszcze lepszy smak.

Ale równie długo, od czasów starożytnych, stosuje się szałwię jako ziela leczniczego i ma swoje ważne miejsce w medycynie tradycyjnej czy – jak kto woli – ludowej. Grecy i Włosi zalecali ją na dolegliwości trawienne, a i dziś nie odchodzi się od tego, twierdząc, że pomaga regulować pracę układu pokarmowego.

A co poza tym?

Antyoksydanty

Już nie pierwszy raz się z nimi spotykamy, antyoksydanty to inaczej – nieco bardziej po polsku – przeciwutleniacze. To one wypowiadają wojnę wolnym rodnikom. A te, gdy są niepokojone, mogą urosnąć w siłę i przyspieszyć powstawanie wielu groźnych chorób.

Działanie przeciwzapalne

Szałwia jest również znana ze swych antyzapalnych właściwości. Dlatego też nieraz się ją poleca na takie przykre dolegliwości jak zapalenie pęcherza. Poza tym niektórzy płukają nią gardło, gdy tylko złapie ich przeziębienie. W tym kontekście poczytaj również o właściwościach miodokrzewu.

Menopauza

Sądzi się również, że herbatka z szałwi może nieco złagodzić objawy menopauzy, takie choćby jak uderzenie fal gorąca czy nocne pocenie się.

Na sen

Poleca się ją także na sen. Ma wprawdzie charakterystyczny, ale delikatny i kojący smak. Poza tym nie zawiera kofeiny, której spożywanie przed snem nie jest wskazane.

Szałwia – przeciwwskazania

Żadnych ziół nie powinno się spożywać zbyt często, a w przypadku poważniejszych dolegliwości, ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem.

Szczególnie odradza się picia herbatek z szałwii kobietom w ciąży oraz karmiącym. Uważa się, że zakłóca poziom hormonów we krwi.