rumianek na sen
Porady

Rumianek na sen

Bezsenność lub inne kłopoty ze snem (na przykład częste przebudzanie się) należą do silnie reprezentowanych problemów cywilizacyjnych. Generalnie rzecz biorąc wpływ na to ma to, że znajdujemy się w ciągłym biegu, bez chwili wytchnienia. Aby utrzymać się na nogach pobudzamy się kawą, której nadmiar nie sprzyja łagodnemu zasypianiu.

Dlatego warto zwrócić się w stronę nieocenionych ziół. Wśród nich chyba najczęściej na dobry sen zaleca się spożywanie naparu z rumianku. I to nie bez powodu!

Nie krocz za mną demonie bezsenności

Chroniczna bezsenność skutecznie uprzykrza nam życie. Już samo pójście do łóżka uchodzi wówczas za swego rodzaju traumę. Inaczej być nie może, skoro mamy przed sobą perspektywę wielogodzinnych bojów z demonem bezsenności o chociaż odrobinę snu. Długotrwałe problemu z bezsennością mogą być spowodowane chorobą lub sprzyjać jej pojawieniu się – dlatego też istotne jest, aby omówić temat z odpowiednim lekarzem.

Jeśli natomiast bezsenność dotyka nas sporadycznie i jej objawy nie są tak wzmożone, być może wystarczy wspomożenie się tym, co ma nam do zaoferowania łaskawa Matka Natura. W tym przypadku to rumianek. Wykorzystujemy jego koszyczek kwiatowy, suszymy go, a następnie robimy z niego napar.

Nie powinno się go parzyć dłużej niż 10 minut. Poza tym spotykamy się z opinią, że przy łagodnym zasypianiu wskazane jest wypić herbatkę około 30 minut przed planowym położeniem się spać.

Rumianek na bezsenność – jak to działa?

Przyjęło się za aksjomat twierdzenie, że rumianek pomaga na sen. OK, i my to przyjmujemy do wiadomości. Niemniej wyjaśnijmy, dlaczego ma takie właściwości. Oczywiście chodzi o skład ziela. Wśród licznie reprezentowanych flawonoidów jest i miejsce na apigeninę. Co ważne, jest ona agonistą receptorów benzodiazepinowych ulokowanych w mózgu. W związku z czym – co nas tutaj najbardziej interesuje – uspokaja nas, działa przeciwlękowo i wywołuje uczucie senności.