Świat zwierząt

Jaki ptak je jarzębinę?

Jarzębina zakwita każdego roku. Owocuje zaś między lipcem a październikiem. Owoce utrzymują się przez dłuższy czas, nawet w ciągu dość surowej zimy. Stanowią więc cenne źródło pokarmu dla rozmaitych zwierząt. Dieta wzbogacona o te jagody ułatwia tym stworzeniom przeżycie trudnego czasu. Zwierzęta odwdzięczają się roślinie, rozsiewając jej owoce. Wśród istot najbardziej pomocne są ptaki. Zjawisko roznoszenia nasion przez te skrzydlate stworzenia nosi miano ornitochorii.

Które ptaki najchętniej jedzą jarzębinę?

Pierzaści miłośnicy jarzębiny

W cieplejszym okresie w jarzębinie gustują ptaki, których dieta nie bazuje wyłącznie na owadach, lecz również rozmaitych ziarnach i owocach. Z pewnością w jarzębinie zagustują szpaki, które lubią stadami wyjadać owoce. Dużym zainteresowaniem ten pokarm cieszy się u drozdów rdzawoskrzydłych. U nas pojawiają się podczas wielkich przelotów. Można je zaobserwować w stadach złożonych przeważnie z innych drozdowatych (śpiewaków, kwiczołów czy paszkotów). Gatunek rdzawoskrzydły gości u nas przelotem, czyli jesienią. Wówczas ptaki te przysiadają na drzewach i posilają się różnymi smakołykami, między innymi właśnie jagodami jarzębiny.

W niektóre zimy obserwujemy naloty jemiołuszek. Wprawdzie swą nazwe zawdzięczają jemiole, w której są rozsmakowane, jednak i innymi owocami nie pogardzą. Podobnie jak gile. Są u nas przez cały rok, odbywają więc w Polsce gody, choć zimą łatwiej je zobaczyć, bo wiele stad przylatuje ze wschodu.

Pisząc o pakach pożywiających się jarzębiną, nie wypada nie wspomnieć o… jarzębatce. To niewielki kurak (mniejszy od kuropatwy) którego trudno dostrzec. Jego najliczniejsze populacje znajdują się w górach (np. Tatrach). Poza tym charakteryzują się maskującym upierzeniem – przypominającym desenie i koloryt ściółki leśnej, w której żyje i żeruje. Owszem, ptak ten nie gardzi jarzębiną, jednak nazwę swą zawdzięcza nie upodobaniom kulinarnym, lecz kolorowi upierzenia. Staropolskie określenie “jarzębaty” (wywodzące się od praindoeuropejskich rdzeni “-ereb”, “-orob” oznaczających kolory ciemne i czerwone). Podobną etymologię ma sama jarzębina (a także inny ptak – sowa jarzębata!),