jaki ptak gwiżdże
Świat zwierząt

Jaki ptak gwiżdże?

Ptaki zadziwiają nas nie tylko zdolnością lotu lecz także umiejętnościami wokalnymi. Oczywiście największy podziw budzi ich śpiew. Ale nie ograniczają się do niego, używają bowiem głosu także do innych celów, np. komunikują się między sobą i przestrzegają przed intruzami. Gruchają, świergoczą, piszczą, szczebioczą i wreszcie – gwiżdżą. Jakie ptaki lubią sobie pogwizdywać? Wyruszmy w podróż i dowiedzmy się tego.

Gwiżdżące ptaki

Wprawdzie gwiżdżące ptaki występują w sadze Star Wars. Ale nie o takie nam ptaki chodzi. Są to bowiem pociski wystrzeliwane przez Mandalorian, które wydawały odgłosy przypominające pogwizdywanie pierzastego zwierzęcia. Nas jednak obchodzą prawdziwe istoty. Otóż wiele ptaków wydaje odgłosy, które można by utożsamić z gwizdem.

Trznadle wilgi i gile

Niektóre na przykład mają gwiżdżący śpiew, na przykład trznadle. Nieco później po nich odzywają się inni gwizdacze: wilgi. Przylatują do nas z egzotycznych krajów, dlatego też ich gwizdanie ma w sobie posmak dalekich krajów. Jest on przyjemny dla ucha (niektórzy tłumaczą pieśń na zawołanie “Zofijo, Zofijo, choć na piwo!”). Stosunkowo łatwo człowiekowi przychodzi naśladowanie go właśnie poprzez gwizdanie. Delikatniej gwiżdże gil. Często robi to zimą, wtedy kojarzy nam się z dzwoneczkami przytroczonymi do sań świętego Mikołaja.

Szpaki i kopciuszki

Największym jednak pogwizdywaczem w Polsce jest chyba szpak. Nieraz naśladuje w ten sposób odgłosy wydawane przez człowieka czy też stworzonych przez niego urządzeń (na przykład alarmów samochodowych). W ich pobliżu nieraz znajdują się kopciuszki, które przed świtem pogwizdują tak, jak gdyby chrapały!