Porady

Wszywki odzieżowe

Na co spoglądamy, gdy zastanawiamy się nad zakupem ubrania? Oczywiście szukamy w jego wewnętrznej stronie metki, która zawiera istotne dla nas informacje. Dlatego też tak ważne jest, by elementy garderoby wyposażone były we wszywki odzieżowe, które – jak się okazuje – stanowią nieodłączną część przyodzienia. Nie zawsze zwracamy na nie baczną uwagę. Większą wagę do tego przykładają producenci odzieży. A mają duży wybór, bo wytwórcy wszywek prezentują okazałą ofertę. Jakie znajdziemy wśród nich propozycje?

Czym są wszywki odzieżowe?

Wszywki odzieżowe – o czym też wspomnieliśmy we wstępie – są nośnikami wielu kluczowych dla konsumenta informacji. Co z nich wyczytamy? Wiele rzeczy, zwłaszcza że dość często na jednym ubraniu widnieje nawet kilka metek. Na zewnętrznych wszywkach nierzadko dostrzegamy nazwę firmy, która wyprodukowała pożądane przez nas spodnie czy też inny element garderoby. W środku zaś widnieją pozostałe wszywki, nie zawsze o wysokich walorach estetycznych, choć i takie się zdarzają. Na nich znajdują się informacje nieco innego rodzaju. Dowiadujemy się z nich między innymi tego, w jaki sposób prać daną tkaninę; jeśli ujrzymy symbol przekreślonego żelazka, to trzeba pamiętać, żeby jej nie prasować. Zdobywamy w ten sposób także informacje o tym, jak prać produkt. Jeżeli widzimy dłoń nad miską wody, to wiemy, że zaleca się ręczne pranie ubrania. Dzięki tym graficznym komunikatom dowiadujemy się, jak właściwie dbać o elementy garderoby. Nie mniej istotne są wszywki z rozmiarem ubrania oraz informacjami na temat materiału (lub też materiałów), z jakiego zostało wytworzone.

Rodzaje wszywek odzieżowych

Wszywki różnią się nie tylko rodzajem przekazywanych informacji, poza tym dzielimy je ze względu na sposób powstania, surowce, z jakich zostały wyprodukowane czy też kształt. Nie wymienimy wszystkich typów wszywek odzieżowych, lecz wymienimy kilka z nich, aby czytelnik miał świadomość, jak bardzo różnorodne mogą być te niewielkie elementy wszyte w odzież. Wyróżniamy więc między innymi wszywki w formie: kieszonek na guzik (niezwykle praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy mają skłonność do gubienia guzików); chorągiewki do naszycia; wieszaka (również funkcjonalna wszywka, nieraz cechuje się także estetycznym wykonaniem); taśmy żakardowej; z zaprasowanymi końcami (wszywka podwijana z dwóch stron).

Producenci odzieży zwracają uwagę też na to, z jakiego tworzywa wykonane są zamawiane przez nich wszywki odzieżowe. Niejednokrotnie stawiają na ekologiczną opcję, wyposażając swoje ubrania we wszywki bawełniane; innym znów razem sprawiają elementy nylonowe (najtańsze) bądź też satynowe, które są miękkie, śliskie i malowniczo się błyszczą.