wąż we śnie
Świat alternatywny

Wąż we śnie

Zwierzęta poza tym, że są stworzeniami ziemskimi mają także symboliczne znaczenie. Przynajmniej niektóre z nich. Takim też bytem jest wąż. To jeden ze starszych symboli chtonicznych, czyli kojarzonych z ziemią. Nie przypadkiem ta pełzająca kreatura nawiedza nas w snach. Co to znaczy, że w scenerii marzenia sennego pojawił się wąż?

Śnił mi się wąż

Wąż jest jednym z mniej przez człowieka lubianych stworzeń. Nie bez powodów, obok pająków czy skorpionów był tym zwierzęciem, który stanowił dla niego duże, śmiercionośne zagrożenie. Budził zatem grozę, stąd też często stawał się istotą towarzyszącą bogom lub też był z nimi utożsamiany, na przykład w starożytnym Egipcie. 

Wąż uobecnia skrywane lęki

Wąż jest stworzeniem pełzającym, atakującym podstępnie z zaskoczenia. Podstępem nakłonił do grzechu pierwszych ludzi. Stąd też uosabia grzech, zresztą nie tylko pierworodny.

Wąż we śnie może reprezentować strach, nierzadko nieświadomy, gdyż sam bywa kojarzony ze sferą nieświadomości. Jeżeli nas atakuje, wówczas sen może ostrzegać przed grożącym nam niebezpieczeństwem.  Niewykluczone też, że chodzi o prymitywne lęki, które tkwią głęboko w ludzkiej nieświadomości, wąż przecież odnosi się do czegoś pradawnego. 

Prymitywne są na przykład instynkty, w tym popęd seksualny. Wąż jest symbolem fallicznym, zatem reprezentować może pożądanie, tak by to zapewne widział Zygmunt Freud.

Wąż jako strażnik

W wielu mitach wąż jest strażnikiem skarbu. Skarb może być na przykład wiedzą, tak też jest w historii Adama i Ewy, którzy za poduszczeniem węża sięgają po owoc z Drzewa Poznania. Sen przekazuje nam wiedzą o samych sobie, w tym wypadku ukryta jest pod metaforą węża.

Metafora przemiany

Węże zrzucają starą skórę, więc jak gdyby cyklicznie się odradzają. Również i my ulegamy w życiu przemianom, które niemniej dotyczą raczej sfery psychiki. Wąż zatem odnosi się do transformacji, przez którą będziemy musieli przejść. 

Co ciekawe, wąż we śnie może reprezentować wszystkie wymienione znaczenia lub też szereg innych. Pamiętajmy, że ważny jest przy tym kontekst (np. czy śnił nam się wtedy ktoś bliski?), a także doświadczenia każdego z nas. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *