zwierzęta na "a"
Świat zwierząt

Zwierzę na “a”

Kiedy gramy w “państwa i miasta” bądź rozwiązujemy krzyżówkę, wówczas zdarza się sytuacja, że potrzebujemy znaleźć stworzenia, których nazwa zaczyna się na literę “a”. Pierwsze na myśl przychodzą znane powszechnie zwierzęta, takie choćby jak albatros, ryba amur czy chrząszczyk aksamitek. Szybko jednak pomysły się kończą. Poza tym podczas rywalizacji nie chcemy podać zbyt oczywistej nazwy, żeby nie stracić punktów. Dlatego wyszukujemy zwierzęta zupełnie nieoczywiste. Takie choćby jak szczurokret o dziwacznym imieniu afroślepca wielkogłowego. Innym ssakiem może być afrowiórka, która kojarzy nam się nieco z wiewiórką. Jakie jeszcze możemy wymienić istoty, których miano zaczyna się na pierwszą literę alfabetu?

Zwierzę na “a” po polsku

Na literę “a” zaczynają się nazwy przeróżnych zwierząt. Wśród nich znajdziemy liczne ptaki, ssaki, ryby, owady, a także nieco mniej interesujące – przynajmniej według niektórych – ukwiały. Dowiedzmy się czegoś o kilku z nich.

Alka

Zacznijmy od stworzenia obdarzonego piórami i skrzydłami. Na północy w środowisku morskim żyją czarno-białe ptaki przypominające nieco pingwiny, przez niektórych zresztą nazywane są “pingwinami północy” (bo, jak wiemy, prawdziwe pingwiny żyją bliżej Antarktydy niż Arktyki). Alki, podobnie jak wiele innych morskich ptasząt, nurkują w poszukiwaniu pokarmu. Pokarm ten jest zwykle pochodzenia zwierzęcego, alki są więc drapieżnikami – choć wyglądają niegroźnie. Ale, wiadomo, pozory często mylą. Kolejną cechą wspólną z innymi morskimi ptakami jest odbywanie lęgów w licznych koloniach. Nieraz siedliska ptaki te dzielą ze skrzydlatymi stworzeniami reprezentującymi inne gatunki.

Aiptasia

Skoro jesteśmy już w środowisku morskim, zajrzyjmy pod wodę, by zbadać przedziwny świat ukwiałów. Interesuje nas szczególnie ten o nazwie aiptasia. Prowadzi on bentosowy tryb życia – czyli przyczepia się swą jedyną “stopą” do podłoża i prowadzi osiadły tryb życia, żyjąc sobie niespiesznie i nie wyrządzając większych szkód innych mieszkańcom rozległych akwenów.

Arapaima

Udajmy się teraz do wód słodkich. Na przykład w Amazonce natrafimy na jedną z największych ryb rzecznych. Jej nazwa to arapaima i zapewne wywodzi się z języka amazońskich indian. Stworzenie poluje na mniejsze istoty. Z kolei samo musi się wystrzegać spotkania z jaguarem, który gustuje w jej mięsie.

Aksolotl

Aksolotl to przedziwny płaz, a właściwie nie sam płaz co jego neoteniczna forma. Chodzi o to, że pod postacią bladej, momentalnie przezroczystej larwy istota ta jest zdolna się rozmnażać. Co ciekawe, w dorosłej formie nazywana jest ambystomą meksykańską.