po co krowie rogi na głowie?
Świat zwierząt

Po co krowie rogi na głowie?

Krasula to przemiłe stworzenie. I jak się okazuje – bardzo wrażliwe. Jednak rzadko sobie zdajemy z tego sprawę, zresztą w naszym języku “krowa” czy “bydlę” należą do mocnych obelg. Zamiast tego ciekawi nas co innego. Mianowicie – po co krowie rogi na głowie? Czy można to wytłumaczyć w racjonalny sposób? Otóż jak najbardziej.

Hierarchia w stadzie

Rogi na łbie samca bydła dzikiego czy domowego nie budzą w nas wątpliwości. Służą mu do walki, przede wszystkim do starć z innymi bykami, które stają w szranki, by zyskać prymat w stadzie i dzięki temu posiąść dorodne krówki. Tylko w takim razie, czemu służą różki na głowie krowy? Przecież nie będzie się biła o partnera, to nie jest w jej gestii… Zatem?

Istnieje kilka rozwiązań tego dylematu. Krowy są zwierzętami stadnymi. Panuje w nich ścisła hierarchia, starsze osobniki, zatem silniejsze i mądrzejsze stoją w niej wyżej. Rogi rosną przez całe życie, zatem po ich długości można się dowiedzieć, które zwierzę rządzi w stadzie.

Przestrzeń życiowa

Mimo, że w stadzie raźniej to nawet zwierzę stadne potrzebuje wolnej przestrzeni, szczególnie kiedy ma się do czynienia z dużym okazem. Rogi jak gdyby w naturalny sposób zaznaczają teren i oddzielają rogate stworzenie od innych. Przecież kontakt z rogiem nie należy do najprzyjemniejszych i wie to każdy, nawet ci, którzy nigdy nie nadziali się na krowi róg.

Inne funkcje

O znaczeniu rogów w funkcjonowaniu krów pisał Rudolf Steiner oraz jego zwolennicy. To on stworzył naukę czy też pseudonaukę nazywaną rolnictwem biodynamicznym. Według niej każde stworzenie i roślina powinny mieć możliwości, by się harmonijnie – zgodnie z naturą – rozwijali.

Uważa się, że rogi pomagają krowie regulować ciepłotę ciała, a także oddychać.

Jeśli interesują Cię takie nietypowe tematy, poczytaj, po co słoniowi takie duże uszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *