dlaczego pies je trawę?
Świat zwierząt

Dlaczego pies je trawę?

Psy to inteligentne zwierzaki. Wprawiają nas w podziw, gdy to udowadniają. Ale zdarza się i tak, że ich zachowanie wydaje się nam mało racjonalne. Jest tak na przykład w przypadku jedzenia przez psiaka trawy. Przecież nie jest krową ani innym przeżuwaczem, zatem skąd to upodobanie do posilania się zieleniną?

Psy jedzące trawę

Przede wszystkim widok psa jedzącego trawę nie jest czymś rzadkim. Okazuje się, że znaczny odsetek tych stworzeń w taki sposób spędza czas, szczególnie wtedy, kiedy wyprowadzany jest po okolicy obfitującej w skwery oraz inne miejsca zielone. Co istotne, również psy żyjące dziko na wolności mają nieraz w zwyczaju zjeść trawę. Zatem byłoby to coś naturalnego.

Poza tym można znaleźć przynajmniej kilka wytłumaczeń dla takiego postępowania psa.

Pies je trawę i wymiotuje

Istnieje teoria, według której pies pochłania trawę, aby wymusić odruch wymiotny. Przy czym nie zawsze po zjedzeniu trawy piesek womituje, ma to miejsce tylko w około 25% przypadków. Poza tym twierdzi się, że nie są one na tyle inteligentne, by “opracować” podobny środek zaradczy na niestrawność.

Pies się nudzi

Jest i taka możliwość, że pies się po prostu nudzi. Wiemy po sobie, że nudząc się, robimy różne dziwne rzeczy. Pies nie mogąc znieść bezczynności, wciela się w krówkę i odgrywa rolę. Zawsze to jakiś sposób na zabicie nudy. Ale lepiej by było zająć czymś naszego miłego kompana, aby nie brakowało mu aktywności. Dobrze zaopatrzyć się w różnego rodzaju piłeczki czy inne zabawki dla psa. Niewykluczone, że odciągnie go to od trawy. Zresztą jej jedzenie i tak nie wydaje się nie wiadomo jak ekscytujące.

Zła dieta

Całkiem możliwe, że psu brakuje pewnych substancji odżywczych i szuka ich w otoczeniu, tym przypadku jest to trawa. Warto wówczas zastanowić się, czy dostarczamy pieskowi wszystkiego, czego potrzebuje. Jeżeli nie – wtedy należy zmienić i wzbogacić jego dietę. Przecież trawa nie wypełni braków. Przewód pokarmowy psa nie jest jakoś specjalnie przystosowany do konsumpcji trawy. Pies nie jest krową.

Dowiedz się więcej na temat swego czworonoga, czytając, czemu pies liże człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *