Kos to jeden z pospolitszych w Polsce ptaków. W ostatnich latach część jego populacji przeniosła się ze starych i obszernych parków, zarośniętych cmentarzy i nasłonecznionych lasów na nasze osiedla. Są więc naszymi bliskimi sąsiadami. Mimo to wciąż mamy problemy, by go zidentyfikować. Mylimy na przykład kosa z innymi gatunkami ptaków. Jakie to są stworzenia?
Jakie ptaki są podobne do kosa?
Zanim wymienimy ptaki przypominające w pewnych względach kosa, zacznijmy od opisania zwierzęcia, z którymi jest mylony. Sprawa jest trochę trudniejsza z tego powodu, że ten gatunek cechuje dymorfizm płciowy. Samiec więc dość znacznie różni się od samicy. Głównie chodzi tu o kolor upierzenia oraz dzioba. Pierwszy ma czarne pióra na całym ciele, z kolei jego dziób wyróżnia się żółtawym bądź pomarańczowym odcieniem. Jego partnerka z kolei ma ciemniejszy dziób, nieraz wręcz czarny, a jej pióra są szare i brązowe. Na jej jaśniejszej piersi też najczęściej da się zobaczyć ciemniejsze kropki. W związku z tymi różnicami inne ptaki bierzemy za samca kosa, a inne za samicę. Wydaje się, że mniej wątpliwości budzi samczyk. Najpowszechniej samcem kosa wydaje nam się szpak. Mniejszy odeń ptak, ale o nieco podobnej sylwetce, który także lubi żerować tuż przy ziemi. Może wydawać się czarny, ale w rzeczywistości mieni się wieloma barwami, jego opalizująca szata jawi się nam jako zielna, fioletowa, niebieska i żółtawa. Wygląda niczym ptak egzotyczny!
Natomiast samicę kosa prędzej weźmiemy za innego ptaka niż szpak. Pomylimy ją z innymi stworzeniami z rodziny drozdowatych. Przede wszystkim z podobnym rozmiarowo drozdem śpiewakiem oraz większym i smuklejszym paszkotem. Zwieść nas może sylwetka ptaka oraz wyraźne znaki na piersi. Co ciekawe, drugi z tych ptaków brany jest nieraz za samca kosa, kiedy go nawet nie widać! Snuje bowiem podobną, choć bardziej melancholiczną pieśń.