Aktualności

Koronawirus a zupa z nietoperza

Przy wirusach ludzkich trzeba brać pod uwagę, że są to takie elementy przyrody, które niezwykle szybko mutują. Jednocześnie większość mutacji nie jest udanych. Jednak w przypadku pojawienia się udanej mutacji wirus staje się znacznie bardziej agresywny i skuteczny w infekowaniu ludzi.

Na razie wiedza o tym w jaki sposób powstał sars-cov-2 jest ograniczona. Natomiast naukowcy wskazują pewne przypuszczenia dotyczącego tego jak wirus mógł przenieść się na człowieka. Wskazuje się, że koronawirus zupa z nietoperza mogła być powodem przeniesienia się wirusa na człowieka. Jednak wskazuje się również inne zwierzęta, które mogły przenosić wirusa, jak łuskowiec.

Wirus a objawy choroby?

Trzeba brać pod uwagę, że wirus sars-cov-2 nie zawsze prowadzi do choroby. U większości osób objawy chorobowe nie występują. Natomiast u mniej więcej jednej piątej osób występują objawy choroby Covid19. Wówczas mogą występować objawy typowe dla przeziębienia, gdzie występuje gorączka czy kaszel. W przypadku lekkich objawów chorobowych przebieg choroby nie jest inny niż w przypadku chorób grypopodobnych.

Wirus sars-cov-2:
– jest najbardziej groźny w przypadku osób starszych,
– śmiertelność jest największa u osób, które przekroczyły już 65 rok życia,
– u osób w średnich czy młodym wieku śmiertelność jest niska, a zagrożone są osoby, które mają już inne schorzenia towarzyszące, które ograniczają odporność organizmu.

Unikanie infekcji wymaga przede wszystkim dbania o higienę. Warto również unikać kontaktu z osobami, które przechodzą choroby górnych dróg oddechowych. Dobrze jest zachować również odpowiednią odległość od obcych osób. Pozwala to na unikanie najbardziej niebezpiecznych sytuacji, w których wirus może przenosić się z człowieka na człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *