zielony ptak
Świat zwierząt

Zielony ptak

Ptaki zadziwiają nas między innymi swymi barwami. Co ciekawe, żeby zobaczyć te wyjątkowo kolorowe, nie musimy wyruszać do tropików. Również bowiem i w Polsce bytują skrzydlate stworzenia o nasyconym barwami upierzeniu, zresztą niektóre z nich przylatują do nas właśnie z lasów tropikalnych. Zdarzają się zatem w tej latającej menażerii także istoty zielone. Nie jest ich w naszym kraju wiele, ale znajdzie się kilku solidnych reprezentantów.

Zielony ptak w Polsce

Zielone ptaki żyjące w Polsce tak naprawdę nie są zielone. Pióra nie mają tej barwy dzięki turakowerdynie, czyli organicznemu barwnikowi występującemu naturalnie w ptasich piórach. Przy czym mają go wyłącznie stworzenia z rodziny turakowatych. A tych nijak nie uświadczymy u siebie na wolności. Ich obszar bytowania ogranicza się do skądinąd obszernego terenu Afryki Subsaharyskiej, a jednym z przedstawicieli tej ptasiej grupy jest między innymi pięknie zielony turak ostroczuby. Natomiast nasze zielone ptaki swoją barwę zawdzięczają światłu załamującemu się w ich strukturze piór – stąd też jest to barwa strukturalna.

Zielony ptak z długim dziobem i czerwoną głową

Pośród polskich skrzydlaczy najbardziej zielone są bodaj dwa gatunki dzięciołów. Zresztą cesze tej zawdzięczają swoje nazwy. Większym z nich jest dzięcioł zielony (z polskich dzięciołów większy od niego jest tylko ten czarny). Wierzchnią część ciała pokryte są zielonymi piórami. Dlatego też ludziom, którzy nie są ornitologami, a spotykają je przypadkiem na działce czy w parku, mogą przypominać na pierwszy rzut oka papugi. Wyróżniają się także długim i raczej wąskim dziobem, wyspecjalizowanym do zjadania mrówek. Cechą szczególną tego dzięcioła jest też czerwony czubek głowy, wyraziście odcinający się od czarnych piór okalających oczy. Nieco mniejszy i obdarzony krótszym dziobem od niego jest dzięcioł zielonosiwy. U niego dominują swym kolorytem pióra zielone oraz szare. Samiec gatunku także ma czerwony czubek głowy, który z kolei nie zdobi już jego samicy.

Zielony ptak przypominający wróbla oraz jego wielkości

Wyraźnie zielonkawe tony widzimy także u dzwońca, zarówno u samca, jak i samicy. Przy czym ten pierwszy jest bardziej żółtawy. Podobnie jak wróbel zalicza się do ziarnojadów, ich dzioby są więc masywne oraz stożkowate. Osiągają również zbliżone rozmiary. Natomiast wyraźnie mniejszy jest mieszkaniec lasów, czyli świstunka leśna. Dumnie prezentuje ona swoją zielonkawożółtą szatę. Tylko że nie tak łatwo ją ujrzeć w gęstym listowiu.

Oliwkowozielony ptak leśnoparkowy

W artykule poświęconym naszym rodzimym zielonym ptakom nie może zabraknąć miejsca dla sympatycznie wyglądających mieszkańców lasów oraz parków. Chodzi o najmniejsze ptaki spotykane w Polsce na wolności. Są to oliwkowozielone mysikróliki, które nie dość, że są takie maleńkie, to jeszcze krótko żyją, bo większość z nich nie dożywa swych pierwszych urodzin. Bardzo do niego podobny jest zdecydowanie rzadszy zniczek, którego najłatwiej odróżnić od spokrewnionego z nim mysikrólika poprzez czarną opaskę na oczach, dodającą mu zadziorności.