Porady

Herbata z pokrzywy w ciąży

Ciąża to czas, kiedy matka zwykle bardziej troszczy się o swoje ciało. Wie, że znajduje w nim schronienie jej dziecko. Dlatego też dwukrotnie się zastanowi, zanim coś zje czy wypije. Naturalne, że stroni od używek, ale zastanawia się również nad innego rodzaju produktami. Na przykład, jakie zioła może włączyć do swojej diety? Wśród nich jednym z częściej polecanych młodym mamom jest herbata z pokrzywy.

Dobroczynny wpływ pokrzywy

Pokrzywa nie zawsze nam się dobrze kojarzy. To przecież roślina, która lubi wyrastać w różnych miejscach i bronić nam do nich przystępu. Szczególnie jako dzieci często się uskarżali na ich “nieprzyjazne” działanie. Bąble na nogach czy dłoniach nie należały do rzadkości. Pewnie nie zastanawialiśmy się, czy pokrzywa może też służyć do czegoś dobrego. A okazuje się, że tak. Co więcej, uznawana jest za jedno z bogatszych w dobroczynne substancje ziele. 

Ma szerokie zastosowanie w medycynie, z jej korzenia tworzy się na przykład ekstrakt. Z kolei liście posłużą nam jako surowiec do przygotowania naparu.

Również panie w ciąży mogą go śmiało włączyć do codziennej diety. Jak się dowiadujemy, picie jej ma korzystny wpływ na układ kostny, krwiotwórczy a także obfituje w mikroelementy i witaminy, w tym niezastąpioną witaminę C. Zauważmy również, że może być zdrowym zastępnikiem nie zawsze zalecanych napojów, w tym czarnej herbaty czy kawy, które ze względów na kofeinę nie zawsze mają na nas dobry wpływ. Pokrzywa nie zawiera kofeiny, dlatego jej stosowanie jest w tym względzie zalecane.

Picie herbaty z pokrzywy to również dobry krok w kierunku nawodnienia organizmu. Przyszłe mamy muszą pamiętać o tym, aby pić dużo wody, także w postaci naparów.

Z kolei już po pomyślnym rozwiązaniu, w trakcie połogu, napar ten pomoże młodej mamie powrócić do wagi, jaka jest dla niej optymalna.

Napar z suszu

Pewną rzecz należy wyjaśnić. Pisząc o dobroczynnym wpływie herbaty z pokrzywy nie mamy raczej na myśli popularnych herbatek ziołowych. Chodzi nam raczej o napar sporządzony z suszu. Wówczas ma on największą moc działania i pozwala wydobyć z pokrzywy najwięcej dobrych substancji.