kiedy nadejdzie zima
Aktualności

Kiedy nadejdzie zima?

Wiele osób cieszy się na początek zimy, ponieważ jest to dla nich wybawienie od depresyjnej aury występującej jesienią, a także wydłużanie się dni. Początek zimy wiąże się także z zakończeniem sezonu, w którym to wychodzimy z domu gdy jest ciemno i wracamy gdy jest ciemno.

Zima kalendarzowa

Pierwszy dzień zimy kalendarzowej przypada 22 grudnia. Zima astronomiczna jest datą ruchomą, na którą wpływ ma przesilenie zimowe.
Podczas dnia zimy astronomicznej słońce góruje w zenicie i jest wysunięte najdalej na południe w zwrotniku Koziorożca. Dzień astronomicznej zimy jest najkrótszym dniem w roku na półkuli północnej, a na półkuli południowej jest on najdłuższy.
Dzień przesilenia zimowego na półkuli północnej przypada 21 lub 22 grudnia lub 20 albo 23 grudnia ze względu na lata przestępne.
Pierwszy dzień zimy ciężko jest określić jednoznacznie jedną stałą datą, ale są wyjątki zależne od przestępczości roku.

Przesilenie zimowe

Pierwszy dzień zimy astronomicznej, w którym występuje przesilenie zimowe na północnej półkuli często nazywany jest przesileniem grudniowym.
Przesilenie to jest momentem, w którym słońce znajduje się w zwrotniku koziorożca gdzie góruje i jest jak najdalej wysunięte na południe.
Przesilenie zimowe trwa chwilę, ale określenie to związane jest z dniem, w którym występuje. W roku 2021 przesilenie zimowe przypada na 21 dzień grudnia.

Zima meteorologiczna

Na podstawie kalendarza meteorologicznego pierwszy dzień zimy to pierwszy grudzień i jej koniec to 28 lub 29 luty w roku przestępnym.
Kalendarz meteorologiczny jest podzielony na cztery pory roku, w którym pory te mają po 3 miesiące każda. Pory roku są tak podzielone by pokrywały się z kalendarzem gregoriańskim i umożliwiały łatwiejszą obserwacje oraz prognozowanie pogody.