kiedy urodził się jezus
Wiara

Kiedy urodził się Jezus?

Z całą pewnością można stwierdzić, że religia ma bardzo duże znaczenie w różnych grupach społecznych. Wiele osób zastanawia się, kiedy urodził się Jezus? Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z większą ilością informacji na ten temat.

Dzień narodzin

Boże Narodzenie obchodzi się 25 grudnia, jednak nie ma kluczowych dowodów, że Jezus urodził się akurat tego dnia. Datę wybrano w celu zastąpienia świąt pogańskich. Tego dnia obchodzono właśnie święto Słońca Niezwyciężonego, a także narodziny boga Mitry. Informacja na temat prawdopodobnego dnia narodzin Chrystusa znajduje się również w dziele Chronograf. Określone jest tam, że data narodzin przypada na osiem dni przed kalendami stycznia, czyli jest to właśnie 25 grudnia.

25 grudnia

W ewangeliach nie ma żadnych wskazówek co do możliwe daty narodzenia Jezusa. Dotyczy to zarówno roku, jak i konkretnego dnia. Dlatego ustalenie oficjalnej daty sprawia trudności historykom biblijnym. Najstarszy autor, który wskazywał możliwą datę przyjścia na świat Jezusa to Hipolit Rzymski. On również określił, iż dzień ten nastąpił na osiem dni przed kalendami styczniowymi, czyli właśnie 25 grudnia. Jednak wiele źródeł mówi, że jego wskazania są jedynie spekulacjami teologicznymi, które nie mają żadnego odniesienia w rzeczywistości.

1 rok nowej ery

Narodzenie Jezusa Chrystusa miało być uznawane za pierwszy rok nowej, chrześcijańskiej ery. Jednak bardzo prawdopodobne jest również, że Jezus urodził się wcześniej, jednak jest to niezwykle trudne do jednoznacznego określenia. Wiele źródeł mówi, że data 25 grudnia została ustalona przez chrześcijan jako data symboliczna narodzin Chrystusa. Datę narodzin próbowano również określić na podstawie czasu nauczania Jana Chrzciciela oraz wieku Jezusa.