Porady

Kiedy można zrobić test ciążowy?

Test ciążowy to narzędzie, które szybko i wiarygodnie umożliwi potwierdzenie ciąży we wczesnym jej etapie. Każdy test ciążowy ma za zadanie stwierdzić czy obecny jest w naszym moczu lub we krwi hormon hcG.

Test w dniu spodziewanej miesiączki

Na rynku dostępne są testy, które wykazują obecność hcG w moczu już 7 dni po zapłodnieniu. Aby mieć większą pewność, że jest się w ciąży najlepiej zrobić test w dniu spodziewanej miesiączki lub dzień po tej dacie.
Jeżeli mamy nieregularne miesiączki najlepiej odczekać tyle dni ile trwał najdłuższy cykl w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jeżeli po wykonaniu testu wynik będzie negatywny, a miesiączka się nie pojawi należy wykonać test powtórnie po kilku dniach.
Test ciążowy wykonać można o dowolnej porze dnia, aczkolwiek zaleca się by był on wykonywany rano, ponieważ stężenie hcG w moczu jest wtedy największe.

Jak zrobić test ciążowy?

Dostępnych jest wiele rodzajów testów ciążowych, które użyć można w domu. Aby test został wykonany prawidłowo należy stosować się do załączonej instrukcji użycia. Test po upływie czasu ważności jest niewiarygodny, a przed wykonaniem testu nie należy pić wielu płynów.
Wykonanie testu może się różnić ze względu na markę, ale każdy z testów opiera się na badaniu próbki moczu.

Rodzaje testów ciążowych

Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje testów ciążowych:

  • płytkowy lub kasetowy – polega on na zebraniu moczu do naczynia, a następnie naniesieniu kilku kropel moczu przy użyciu pipety na wyznaczone miejsce na teście,
  • strumieniowy – test ten kształtem przypomina flamaster, aby go wykonać należy zdjąć nasadkę i oddać mocz na wyznaczoną końcówkę absorbującą,
  • paskowy – ten polega na pobraniu próbki moczu do pojemnika i zanurzeniu w nim paska testowego.