bajki dla dzieci do czytania
Porady

Bajki dla dzieci do czytania

Zadaniem każdego rodzica jest stworzenie dziecku warunków do prawidłowego rozwoju. To w pierwszych 7 latach życia kształtuje się bowiem psychika młodego człowieka. Należy zadbać o to, aby miał on dostęp do szeregu bodźców wpływających na jego umiejętności i jego przyszły system wartości.

Znaczenie bajek w życiu dziecka

Bajki odgrywają ważną rolę w okresie wczesnego dzieciństwa. Wersja papierowa codziennie czytana dziecku nie tylko wprowadza malca w świat wyobraźni, ale także pobudza jego kreatywność, wrażliwość, uczy nazywania emocji oraz rozpoznawania tego, co jest dobre, a co złe.

Bajki dla malucha powinny być skrupulatnie selekcjonowane przez opiekunów i dopasowane do wieku dziecka. Już dwulatek świetnie odnajdzie się, słuchając o perypetiach Krecika, Świnki Peppy lub Małego Ludwika. Trzylatka można zaznajamiać z przygodami Kubusia Puchatka, Adasia i Tosi, Franklina, czy Troskliwych Misiów. Czterolatek będzie wniebowzięty, uczestnicząc w przygodach Smerfów, Franklina i Boba Budowniczego. Raczej w późniejszych latach stawia się na klasykę w postaci Baśni Braci Grimm. Tu trzeba być ostrożnym, niektóre z nich zawierają elementy grozy mogące przestraszyć niejednego, małego wielbiciela bajek.

Czytać, czy włączać TV?

Oczywiście jak najbardziej wskazane jest czytanie dzieciom. Dzięki temu również i rodzic ma szansę spędzić z pociechą trochę czasu, zacieśnić z nią więzi i wyjaśnić niezrozumiałe dla niej kwestie. Gdy jednak okoliczności na to nie pozwalają, można włączyć dziecku telewizor z jego ulubioną bajką. Powinno się jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

1. Dziecko do 2 roku życia nie powinno oglądać bajek w telewizji.
2. Czas oglądania bajek dla 2-latka to maksymalnie 10 minut dziennie.
3. 3-latek powinien spędzać przed ekranem nie więcej niż 20 minut na dobę.
4. Dziecko, które ma 4 lub 5 lat może oglądać telewizję przez pół godziny dziennie.