ciekawostki o świnkach morskich
Zagwozdki

Ciekawostki o świnkach morskich

Świnka morska to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Jest inteligentna, kontaktowa, uwielbia czułości i zabawę. Miłośnicy tego charakternego gryzonia mogą być zaskoczeni informacją, że jego oficjalna nazwa to nie świnka morska, a kawia domowa – a to tylko jedna z wielu ciekawostek dotyczących tego gatunku.

Zaskakujące ciekawostki o świnkach morskich!:

  1. Oficjalna nazwa świnki morskiej to kawia domowa. To gatunek gryzoni należący do rodziny kawiowatych – blisko spokrewnione ze świnkami morskimi są urocze kapibary, które wyglądają jak ich większe kopie.
  2. Świnki morskie to jeden z najprędzej udomowionych gatunków zwierząt. Inkowie hodowali je już kilka tysięcy lat p. n. e. – w Ameryce Południowej nie traktowano ich jako towarzyszy, a wykorzystywano jako pokarm oraz w celach rytualnych.
  3. Do Europy pierwsze kawie domowe trafiły w XVI wieku. W większości europejskich języków zaczęły być nazywane świnkami – bo wielu przypominały wyglądem oraz charakterystycznym “kwikaniem” świnie domowe – a potem zyskały przydomek morskie, jako że przywędrowały zza morza. Choć “morskie”, świnki nie przepadają za wodą i nie umieją pływać.
  4. Świnki są bardzo towarzyskie. To zwierzęta stadne, które nie powinny być trzymane pojedynczo. Mają świetny słuch i porozumiewają się między sobą głównie sygnałami dźwiękowymi – tych wyodrębniono dotychczas aż 11. Część z nich wykorzystują też do komunikacji z człowiekiem.
  5. W środowisku naturalnym kawie domowe żyją w tak zwanych haremikach składających się z jednego samca i kilku samic.
  6. Młode świnki są bardzo sprawne. Potrafią biegać już po 3 godzinach od przyjścia na świat. Radosne podskakiwanie małych prosiaczków nazywane jest popcorningiem.
  7. Zęby świnek morskich rosną przez całe życie. Zwierzę ściera je, jedząc granulat i siano.
  8. Kawie domowe są aktywne przez większość doby. Ucinają sobie jedynie krótkie drzemki, podczas których ich oczy pozostają często otwarte.