Ciekawostki o Janie Kochanowskim
Zagwozdki

Wędrująca czaszka J. Kochanowskiego z zaskakującym finałem – ciekawostki

Jan Kochanowski zapisał się w polskiej literaturze jako utalentowany poeta, bardzo kochający swoje dzieci. Zmarł w sierpniu 1584 roku. Jego zwłoki zostały pochowane w Zwoleniu w krypcie pod kaplicą Kochanowskich, ale czaszka poety od 1791 roku wciąż zmieniała miejsce.

Tylko u nas: Ciekawostki o Janie Kochanowskim – wędrówki czaszki!

Czaszce Jana z Czarnolasu nie dano spokoju. Wędrowała z rąk do rąk, zmieniając właścicieli. Pierwszy wykopał ją z grobu Tadeusz Czacki (1791) do celów stworzenia muzeum pamiątek. 5 lat później przekazał ją do rąk Izabeli Czartoryskiej.

Po upadku powstania listopadowego (1831) czaszka znalazła się we Francji i w roku 1876 wróciła do Polski. Znajduje się ona w Muzeum Zbiorów Czartoryskich w Krakowie.

Zaskakujące odkrycie polskich naukowców

Gdy przedmiotem zajęli się polscy naukowcy, doszli do zaskakującego wniosku: to była najprawdopodobniej czaszka żony Kochanowskiego, Doroty Podolskiej.

Trumny małżonków stały obok siebie w momencie wydobywania czaszki z grobowca po raz pierwszy. Mogła wówczas zaistnieć pomyłka, choć istnieją poglądy, iż Jan Kochanowski był kobietą.

Jan Kochanowski wszechstronnie utalentowany? – Malowidła

W XVI wieku aż do XIX kobiety miały bardzo mało przywilejów. Talentem pisarskim, jak i sztuką mógł szczycić się wyłącznie mężczyzna. Znaleziono malowidła, które przypisuje się Janowi Kochanowskiemu.

Malowidła, które z wielkimi trudami udało się odrestaurować przez wybitnych konserwatorów zabytków, są podpisane inicjałami poety. Tutaj również jest wiele pytań, gdyż dzieła przedstawiają niewiasty z odsłoniętymi piersiami. Jedna z kobiet ma brodę.

Co dalej z postacią Jana z Czarnolasu?

Naukowcy zachodzą w głowę, czy poeta i malarz w jednej osobie był rzeczywiście kobietą, czy zakpił z wszystkich zwykły przypadek. Pomyłka pierwszego uczonego Tadeusza Czackiego?

Obecne narzędzia pozwoliły zrekonstruować rysy twarzy czaszki z grobu Kochanowskiego. Wyraźnie widać podobiznę Jana z Czarnolasu.