Zagwozdki

Co to znaczy sarkazm?

Z sarkazmem mamy do czynienia na każdym kroku. Zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w przestrzeni publicznej. Jest on bowiem niejako wpisany w ludzką naturę. Sięgają po niego nie tylko celebryci, którzy pragną na siebie zwrócić uwagę. Często przepełnione są nim wypowiedzi inteligencji, elit np. politycznych. Zatem, co to znaczy sarkazm?

Definicja słownikowa

Wg „Słownika Języka Polskiego” PWN sarkazm oznacza szczególnie złośliwą ironię, wiąże się z szyderstwem, kpiną i drwiną. Jest to zatem dość agresywna forma wypowiedzi. Może służyć zarówno do ataku, jak i do obrony. Ma na celu ośmieszenie kogoś lub czegoś. Wskazanie absurdalności pewnych zjawisk, twierdzeń czy zachowań.

W wypowiedzi ustnej sarkazm często jest podkreślony także odpowiednią tonacją mowy. Sygnalizuje ona, że komunikatu nie należy traktować dosłownie. Przykład: „Dzięki tak znacznym podwyżkom płacy minimalnej w Polsce zarabia się już więcej niż w Niemczech, USA i UK razem wziętych”. Autor tego zdania z premedytacją formułuje uderzająco fałszywe twierdzenie, by podkreślić swoje niezadowolenie z polskiej pensji. Otwarcie drwi z tempa wzrostu wynagrodzeń w naszym kraju.

Co to znaczy sarkastyczny?

Sarkazm z reguły wymaga szerokich horyzontów i bystrego umysłu. W praktyce jednak sięgają po niego chętnie przedstawiciele wszystkich grup społecznych. W przypadku osób niewykształconych będzie on po prostu bardziej prymitywny, często „ubarwiony” wulgaryzmami.

W większości przypadków ma on wydźwięk humorystyczny. Wyśmiewanie kogoś lub czegoś jest przecież jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych strategii dezawuowania. Ośmieszony człowiek traci swój autorytet. Groźne zjawisko zaś, wobec którego ludzie często pozostają bezbronni przestaje jawić się jako straszne. Jest to więc także forma radzenia sobie z rzeczywistością. Szczególnie w sytuacji poczucia bezradności.