Czy Jezus miał rodzeństwo?
Wiara

Czy Jezus miał rodzeństwo?

Postać Jezusa, Zbawiciela, skrywa przed nami wiele tajemnic. Gdy przeistoczył się na Górze Tabor, wzbudził pomieszanie w sercu świętego Piotra, któremu wręcz odjęto mowę. Poza tym w Nowym Testamencie nierzadko spotykamy się z językiem nie stroniącym od zagadek. O pewnych sprawach mamy jedyni mgliste wyobrażenie bądź też zmuszeni jesteśmy snuć domysły. Odnosi się to choćby do zagadnienia dotyczącego rodzeństwa Pana Jezusa.

Rodzeństwo Jezusa na kartach Pisma Świętego

Sięgnijmy zatem do źródła, czyli Świętej Księgi. Zastanawiając się nad braćmi oraz siostrami Mesjasza, odtrącamy liczne apokryfy, w których dość często rozwinięte są wątki z ksiąg kanonicznych. Poza tym nie będziemy zaglądali do popularnych, ale dość kiczowatych książek utrzymanych w sensacyjnej atmosferze (kłania się tutaj Dan Brown).

Jedyną literaturą, którą bierzemy w rachubę, jest Nowy Testament. Otóż pojawiają się w nim wzmianki na temat rodzeństwa Chrystusa. Gdy skończył nauczać w synagodze rodzinnego miasta, ludzie będący świadkami kazania dziwili się, że syn cieśli oraz Miriam, mający braci w osobach Jakuba, Józefa, Szymona oraz Judy, może wygłaszać takie mądrości. Ponadto wspomniane zostają także siostry Pana, lecz nie wymienia się ich z imion.

Jak to rozumieć? Istnieje kilka hipotez. Oto najpoważniejsze z nich:

  1. Wymienieni bracia oraz siostry byli przyrodnim rodzeństwem Jezusa. Byli zatem młodszymi dziećmi Marii i Józefa.
  2. Wspomniane osoby były potomstwem Józefa z pierwszego małżeństwa, należałoby ich nazwać przybranym rodzeństwem Jezusa. Co naturalne, byliby od niego starsi.
  3. Mowa jest o kuzynach (zatem rodzeństwie ciotecznym) Jezusa – albo z linii matki, albo Józefa.

Duchowe pokrewieństwo

Należy też wspomnieć o duchowym braterstwie w Jezusie. Wszakże św. Marek w swej Ewangelii (M-k 3:32) przytacza słowa Pana brzmiące następująco:

“Kto pełni wolę Bożą, jest Mi bratem, siostrą, matką”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *