kim jest pan bóg
Filozofia Wiara

Kim jest Pan Bóg?

Istnieją pytania, na które ludzkość chyba nigdy nie znajdzie odpowiedzi. Możemy snuć jedynie pewne domysły lub też uciekać się do mglistej metafizyki. Jedną z takich kwestii jest to, kim jest Pan Bóg?

Wyjaśnienie apofatyczne

W teologii chrześcijańskiej istnieje wiele rodzajów mówienia i pisania o Bogu. Jedną z ciekawszych jest szkoła apofatyczna. Na czym polega? Otóż chcąc uzyskać informacji na temat Stwórcy, używa się wyłącznie negacji. Czyli głosi się w pierwszej kolejności to, kim Bóg nie jest. Nie jest więc bytem stworzonym i podlegającym śmierci, a także popełniającym błędy. I w to Go odróżnia od nas, którzy jesteśmy stworzeniami ułomnymi. Poza tym nie powinniśmy do Niego przykładać naszych – zatem ludzkich – kategorii poznania, a tym bardziej wartościowania. Bój jest bowiem poza tym wszystkim. Pewne Jego działania mogą wydać się niesprawiedliwe czy wręcz absurdalne. Ale to dlatego – jak wyjaśniają niektórzy – że nie potrafimy Nieskończonego Bytu objąć rozumem.

Zgodnie z tym funkcjonuje idea, wedle której Bóg nie chce, abyśmy go w pełni poznali, przynajmniej wtedy, gdy jesteśmy istotami śmiertelnymi. Nasz aparat poznawczy nie został do tego przeznaczony. Wyłącznie możemy widzieć pewien odblask boskości, jak gdyby przez szczelinę w chmurach lub prześwit w gęstym baldachimu z koron drzew docierały do nas wieści ze świata wyższego. Poniekąd pisał o tym i nauczał św. Paweł, który mówił, że obecnie poznajemy Boga poprzez symbole i niedomówienia, a dopiero po śmierci poznamy jego pełnię.

Bóg w ujęciu ateistycznym

Do tej pory pisaliśmy o Bogu widzianym oczami chrześcijan. Tymczasem jest jeszcze Bóg postrzegany przez ateistów, czyli niewierzących. W ich ujęciu jest on nikim, czyli nie stanowi bytu osobowego, a jedynie konstrukt myślowy, który zrodził się przed tysiącami lat w ludzkiej wyobraźni i żyje w niej do dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *