ile lat żył abraham
Wiara

Ile lat żył Abraham?

Abraham to bardzo ważna postać dla trzech religii monoteistycznych – zatem judaizmy, chrześcijaństwa oraz mahometanizmu. Nic dziwnego, był pierwszym człowiekiem, który zawierzył Bogu i zdał się na jego wyroki. Do dziś nurtuje nas wiele spraw z życia tego patriarchy, jedną z nich jest kwestia tego, ilu dożył lat.

Śmierć Abrahama

Żywot Abrahama nie należał do najłatwiejszych, jako Boży Człowiek natrafiał na wiele przeciwności. Uchodzi za symbol niezłomnej wiary, dla której byłby nawet złożyć w ofierze swego ukochanego syna Izaaka. To chyba najbardziej dramatyczna próba wiary, z jaką mamy do czynienia na kartach Pisma Świętego (do dylematu Abrahama często odnosili się rozmaici filozofowie, między innymi wielki Kierkegaard). Patriarcha miał sto lat, kiedy jego niewiele młodsza żona (Sara miała wówczas 90 lat) powiła dziecię, któremu nadano imię Izaak. Mimo tak poważnego wieku, nigdy nie zwątpili, że doczekają tego błogosławieństwa – oczywiście z bożej łaski.

Zwieńczenie burzliwego żywota miało łagodny przebieg. W Księdze Rodzaju czytamy, że dożywszy 175, wyzionął ducha, łącząc się z czcigodnymi przodkami. Dożył tyle, że był syty dni, podobnie jak inni patriarchowie. 175 lat owszem, budzi podziw i pewne niedowierzanie, lecz to i tak nie tak znów wiele, bo na przykład Henoch w wieku 365 lat został wzięty żywcem do nieba. Natomiast pod kątem długowieczności nikt dotąd nie przebił Matuzalema, dziadka Noego, który pędził żywot na tym padole 969 lat.

Czy Abraham naprawdę tyle żył?

Nawet dzisiaj, choć ludzie żyją dłużej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, dożycie 175 lat uznawane jest za wręcz niemożliwe. Stąd też nic dziwnego, żę pojawiają się głosy wątpiące, aby Abraham rzeczywiście dożył tego arcysędziwego wieku. Zasadniczo pojawiają się dwie rozmaite opinie. Jedni, zwolennicy dosłownej interpretacji Biblii, twierdzą, że rzeczywiście tak właśnie musiało być.

Na temat egzegeci ze szkoły odczytania metaforycznego uważają, że te nieprawdopodobne liczby symbolizują po prostu wielkość zasług danych osób, poza tym podkreślają znaczenie dawnych czasów, w których to Bóg częściej się objawiał człowiekowi. Zarówno wśród pierwszych jak i drugich pojawiają się numerolodzy, którzy mówią, że te liczby nie są tak zupełnie przypadkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *