gdzie żyją niedźwiedzie polarne
Świat zwierząt

Gdzie żyją niedźwiedzie polarne

Nazwa niedźwiedzia polarnego daje nam znaczną wskazówkę na temat tego, gdzie zwierzę to występuje. Nie daje jednak jednoznacznej odpowiedzi. Termin polarny odnosi się bowiem do terenów związanych z obydwoma biegunami – południowym oraz północnym. W okolicy którego z nich występuje wspomniany niedźwiedź? Zbadaliśmy to i przychodzimy z odpowiedzią.

Tereny występowania niedźwiedzia polarnego

Arktyka z Antarktydą są dość często mylone. Powody, dla których tak jest, są dość jasne. Obydwa kontynenty leżą na ziemskich biegunach (stąd też nazywane są biegunem północnym i biegunem południowym). Panują na nich dość podobne warunki – zatem zimno, zaśnieżone tereny otoczone morzem.

Na jednym z biegunów oraz jego okolicach żyje największy, obok niedźwiedzia kodiackiego, lądowy drapieżnik na ziemi – na którym? Otóż uświadczymy go na północy, czyli Arktyce. Ponadto spotkać go można w strefach podbiegunowych: na Alasce, Grenlandii, w Kanadzie, Rosji, a także paru wysuniętych na północ wysepkach należących do Norwegii. Miś przebywa zarówno na ośnieżonym lądzie, jak i w wodzie, w której to łapie nieszczęsne foki czy ryby.

Stworzenie to jest przystosowane do życia w skrajnie zimnej temperaturze. Dość napisać, że idealną dla niego jest oscylująca wokół – 34 stopni Celsjusza, chodź i przy – 69 stopniach daje sobie radę, o ile nie jest wycieńczony i wygłodzony. Pokrywają go dwie warstwy futra, a także obfity pokład tłuszczu, stanowiący barierę ochronną. Istotny dla przetrwania jest też świetny węch, który pozwala niedźwiedziowi wyczuć na znaczną odległość woń rozkładającego się truchła. Żywi się on bowiem także padliną, która w arktycznym klimacie bardzo dobrze się konserwuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *