kto jest na banknocie 500 złotych
Zagwozdki

Kto jest na banknocie 500 zł?

Być może nie każdy z nas miał ten zaszczyt zetknąć się bezpośrednio z banknotem pięciusetzłotowym. Nic dziwnego, to w końcu niemała sumka. W każdym razie wielu z nas interesuje to, kto został na nim przedstawiony. Z pewnością jest to jeden z mężnych władców Polski, prawdopodobnie waleczny król, o czym świadczy dumny wizerunek przedstawiony z profilu. Dobrze, al który konkretnie? W niniejszym artykule wyjaśniamy tę nurtującą kwestię.

Król z pięćsetki

Emisja tego banknotu miała racjonalne przesłanki. Zmniejsza ona koszta przechowywania rezerw, poza tym korzystaja przedsiębiorcy poprzez niższy koszt obsługi pieniądza. Tyle tytułem wstępu, tymczasem przejdźmy do tematu, który szczególnie nas interesuje. Chodzi o pieniądze, a konkretnie – pewien banknot…

Tak się trafiło, że akurat znalazł się banknot o nominale 500 zł w naszych dłoniach. Przyjrzyjmy się mu zatem. Patrzymy wnikliwie i cóż widzimy? Widzimy brązowe i purpurowe popiersie człowieka jak gdyby obleczonego w pancerz rzymski. Z jego oblicza bije spokój, upór i pewność siebie. Zdobi je sumiasty wąs i regularne brwi. Na głowie nie ma nic poza kunsztownie przystrzyżoną czuprynką… ani korony książęcej, ani królewskiej… Tym niemniej mamy tu do czynienia z jednym z lepszych polskich królów, mianowicie Janem III Sobieskim. Wizerunek ten został przeniesiony z medalionu koronacyjnego. Zwrócony on jest w kierunku stylizowanego herbu rodowego (Janina). Natomiast po prawej stronie króla dostrzegamy hologramowy szyszak husarski. Nic też dziwnego to przecież właśnie ten władca, jeszcze nie jako król, lecz dowódca wojsk, wyruszył na pomoc Wiedniowi. Pokonał on Turków, dzięki czemu powstrzymał falę naporu mahometan. Otrzymał przydomek “Lwa Lechistanu” a także obrońcy wiary (Fidei Defensor).

Skoro już trzymamy banknot, a nie wiadomo, kiedy znów będziemy mieli okazję, zerknijmy na drugą stronę. Otóż widzimy orła piastowskiego w koronie, a także kolejny symbol króla Sobieskiego, czyli rezydencję w Wilanowie, która dla niego oraz jego małżonki Marysieńki została zbudowana.

Uzupełnijmy tekst o informację, że banknot ten zaprojektował uznany twórca Andrzej Heidrich, który jest – notabene – autorem całej serii władców polskich na banknotach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *