Niektórzy myślą, że to starodawne imię żeńskie coś w stylu Kunegundy. Niemniej kalafonia nie jest ani warzywem, ani postacią z bajki, ani tym bardziej żeńskim imieniem, to po prostu żywica o dużej miękkości, która może mieć całkowicie naturalne pochodzenie,
bo z żywicy drzew iglastych. A do czego służy kalafonia?
Kalafonia w sztuce
Nie wiadomo, czy zawdzięcza to swojej dźwięcznej nazwie, ale znalazła zastosowanie między innymi wśród instrumentów muzycznych, głównie smyczkowych. Nasmarowanie włosia smyczków kalafonią znacznie zwiększa ich przyczepność do strun, a to przekłada się zdecydowanie na jakość dźwięków. Jeśli chodzi o inne sztuki, to znalazła również zastosowanie w balecie – pokrywa się nią puenty, aby lepiej trzymały się podłoża. Używana bywa również w jubilerstwie – w końcu bursztyny też powstały z żywicy oraz w sporcie, a dokładnie wśród łapaczy piłek, bo kalafonia poprawia przyczepność.
Obróbka metali – do czego służy kalafonia?
Jest to chyba jej najbardziej popularne zastosowanie, gdzie jest wyjątkowo dobrym topnikiem podczas lutowania stopem cynowo-ołowiowym.
Jeszcze do czego służy kalafonia? Jest używana w produkcji kosmetyków oraz farmaceutyków. Dodawana do past czy kremów zwiększa ich lepkość. Znajdziemy ją również w mydle oraz różnego rodzaju plastrach i opatrunkach, które dzięki niej zdecydowanie lepiej się trzymają.
Jako że kalafonia jest produktem całkowicie naturalnym, stosuje się ją również w przemyśle spożywczym. Jest między innymi składnikiem gum do żucia oraz specjalnych wosków – nabłyszczaczy do owoców.
Ma również zastosowanie w poligrafii – do czego służy kalafonia?
W farbach poligraficznych używana jest jako spoiwo, znacznie poprawiając ich właściwości maziste. Poza tym, gdy rozpuścimy ją
w alkoholu, jest świetnym lakierem, który zabezpiecza przed utlenianiem.