czy herbata ma kalorie?
Porady

Czy herbata ma kalorie

Jak wiadomo dla osób, które na co dzień dbają o swoją linię lub planują zgubić zbędne kilogramy, praktycznie każda kaloria będzie miała bardzo istotne znaczenie. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że znaczna większość soków, nektarów czy napojów jest wysokokaloryczna. Czy należy także do nich zaliczyć herbatę?

Kalorie w herbacie

Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie picie tylko i wyłącznie czystego naparu z liści herbaty, który będzie pozbawiony jakichkolwiek dodatków. Osoba spożywająca wspomnianą herbatę może mieć całkowitą pewność, że napój nie dostarczy kalorii.

Sytuacja ulega jednak zmianie, gdy do liści herbaty zostaną dodane kwiaty, owoce albo naturalne aromaty. Należy mieć świadomość, że wtedy kalorie będą pochodziły od wymienionych dodatków. W przypadku kwiatów można mieć pewność, że nie będzie to duża ilość. Zdecydowanie więcej kalorii będzie znajdowało się w owocach.

Dodatki do naparu herbacianego

Zdecydowana większość osób nie jest w stanie sobie wyobrazić wypicia omawianej herbaty bez dodania przynajmniej jednej łyżeczki cukru. Ponadto ludzie szukają znacznie zdrowszych zamienników dla białego cukru, dlatego słodzą cukrem trzcinowym albo brązowym. Jest to oczywiście bardzo błędne koło.

Cukier brązowy, a także trzcinowy jest mniej słodki w porównaniu do białego, dlatego trzeba go dodać znacznie więcej w celu uzyskania takiego samego efektu. Należy zdawać sobie sprawę, że w ten prosty sposób dana osoba będzie przyjmowała zdecydowanie większą liczbę kalorii.

Kolejnym sposobem na zastąpienie zwykłego cukru będzie stosowanie miodu. Przewagą wspomnianego produktu będzie niestety tylko dodatkowa zawartość minerałów oraz witamin. Kaloryczność jest jednak na zbliżonym poziomie.

Osoby, które są zainteresowane uzyskaniem słodkiego smaku herbaty, powinny zdecydować się na ksylitol. Jest to bowiem naturalny cukier, który pochodzi z brzozy.