czy herbata jest zdrowa
Porady

Czy herbata jest zdrowa

Korzystny wpływ herbaty znany jest od stuleci. Jednak niejednokrotnie można spotkać się ze zdaniem, że w niektórych przypadkach wcale tak nie musi być. W tym artykule spróbujemy się zmierzyć z pytaniem, czy herbata jest zdrowa?

Krótka historia herbaty

Herbata od pokoleń znana jest w Chinach, jej historia sięga tak daleko, że mówią o niej legendy z ponad dwóch tysięcy lat przed naszą erą. Jednak do innych krajów trafiła o wiele później. W sąsiadującej Japonii herbatę zaczęto pić dopiero w VIII w n.e., a do Europy trafiła w XVI w n.e. Do rozpropagowania tego naparu z liści przyczynił się m.in. Ludwik XIV, który pił ją dla poprawy ogólnej kondycji.

Jakie są zalety herbaty?

Już w Chinach ceniono herbatę za jej prozdrowotne właściwości. Napar z liści herbaty, a dokładniej z liści i pąków roślin z grupy kamelia zawiera wiele cennych składników. Napój ten zawiera między innymi teinę, kofeinę i przeciwutleniacze. Dzięki bogactwu składników korzystnie wpływających na ludzi organizm napój ten jest bardzo ceniony. Oto tylko kilka zalet herbaty:

  • herbata pobudza – nie tylko ze względu na zawartość teiny i kofeiny, ma właściwie wzmacnia kondycje organizmu, dlatego warto ją pić przed treningiem. Szczególnie korzystne jest picie zielonej herbaty, która pobudza spalanie tłuszczu podczas treningu;
  • herbata nawadnia organizm, i to mimo zawartości kofeiny, która znana jest z właściwości moczopędnych, a jednocześnie wspiera usuwanie toksyn z organizmu;
  • herbatę warto pić podczas opalania, bo chroni organizm przed niekorzystnym wpływem promieni ultrafioletowych.

Kiedy należy unikać herbaty?

Picie herbaty jest zdrowe, pod jednym warunkiem, należy to robić z umiarem. Nie powinno się pić więcej niż 6-7 niezbyt mocnych filiżanek tego napoju. To ograniczenie jest szczególnie ważne dla osób borykających się z nadciśnieniem i kobiet w ciąży.

Warto też uważać co się dodaje do herbaty. Bo jak sama herbata jest zdrowa, to już dodając do niej cytrynę (zwłaszcza jeśli ta ma styczność z fusami) sporządzamy niebyt zdrowy napój. Kwas z cytryny w połączeniu z liśćmi herbaty wytwarza związki bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia.