swędzące sutki w ciąży
Porady

Swędzące sutki w ciąży

Jesteś w ciąży i od niedawna odczuwasz swędzenie sutków? Jest to dla Ciebie niepokojące zjawisko? Sutki bolą Cię i wydają się być mocno podrażnione? A może jesteś świeżo upieczoną mamą i odczuwasz ból oraz dyskomfort podczas karmienia? Jeżeli dotyczą Cię wyżej wymienione objawy koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego tekstu. Zapraszamy do lektury!

Swędzące sutki w ciąży to w pełni naturalne zjawisko, towarzyszące temu wyjątkowemu stanowi. Często wszelkie zmiany dotyczące piersi i sutków są jednymi z pierwszych objawów ciąży. Należy do nich także wyciek z sutka, który może zarówno świadczyć o ciąży, jak i o różnego rodzaju infekcjach, dlatego kiedy wystąpi należy zachować czujność.
Przez całe 9 miesięcy kobiece piersi powiększają się, stają się obrzmiałe i przygotowują się na przyjście na świat dziecka. Swędzenie jest więc całkowicie normalnym objawem, jaki towarzyszy rośnięciu.

Bolące sutki przy dotyku

Bolące sutki przy dotyku również nie powinny budzić w nas niepokoju. O sutki i piersi podczas ciąży należy jednak wyjątkowo dbać, by zwiększyć swój komfort i odpowiednio przygotować się do karmienia. Pierwszym elementem, o który należy zadbać jest wygodny, miękki biustonosz z wzmocnionymi miseczkami, aby był w stanie dobrze podtrzymywać powiększone piersi. W zależności od indywidualnego stanu biustonosz może być również pomocny w trakcie nocy. Do spania idealnie sprawdzi się model bezszwowy. Sutki w ciąży należy smarować specjalnym, przeznaczonym do tego celu kremem. W aptece znajdziemy liczne preparaty na popękane i podrażnione sutki. Ta sama maść będzie nam również przydatna po porodzie, podczas okresu karmienia dziecka piersią.

Bolące sutki przy karmieniu

Bolące sutki przy karmieniu to kolejna dolegliwość, której możemy się spodziewać. Jest to bardzo powszechne zjawisko wśród wielu kobiet, gdyż niemowlęta często bywają niedelikatne, a przepełnione pokarmem piersi stają się bardzo wrażliwe i obrzmiałe. Częste przykładanie dziecka do piersi sprawi, że nie dopuścimy do zebrania się nadmiaru pokarmu. Natomiast jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów na obolałe piersi i sutki przy karmieniu jest okład z liści kapusty. Liście warzywa należy obtłuc tłuczkiem do mięsa, by puściły one soki o łagodzących właściwościach. Następnie, tak przygotowaną kapustę należy włożyć do lodówki i poczekać aż odpowiednio się schłodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *