nie kocham swojego dziecka
Porady

Nie kocham swojego dziecka

Okres ciąży i poród to dla wielu kobiet najpiękniejsze chwile w jej życiu. Zwiastują one bowiem początek zupełnie nowego rozdziały oraz są spełnieniem marzeń o rodzinie, które wynika z dużej potrzeby macierzyństwa. To, że dla zdecydowanej większości par są to wspaniałe chwile, które pozostaną już na zawsze cudnymi wspomnieniami, nie zawsze oznacza, że jest tak w przypadku każdej kobiety.

Bardzo często zdarza się, że kilka dni po porodzie występuje u wielu kobiet tak zwany baby blues. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co to takiego oraz jak się to objawia, to koniecznie powinieneś zapoznać się z właśnie tym tekstem. Serdecznie zapraszamy Cię do jego lektury!

Przygnębienie poporodowe

Baby blues to nic innego. jak potoczna nazwa przygnębienia poporodowego. Wbrew powszechnej opinii to schorzenie może dotyczyć nawet 80% kobiet po porodzie. Występuje ono w pierwszych kilku dobach po urodzeniu dziecka. Do objawów należy zaliczyć przede wszystkim: wzmożoną senność, napady płaczu, napady lęku, drażliwością emocjonalną, brakiem apetytu oraz tak zwanymi napadami depresyjnymi.

Przygnębienie poporodowe najsilniej atakuje około 3 doby po porodzie, następnie objawy samoczynnie się osłabiają, a po kilkunastu dniach mijają bez powrotu. W takim syndromie nie należy się absolutnie doszukiwać przyczyn psychologicznych ze strony świeżo upieczonej matki. Taki stan wynika z dramatycznego i nagłego spadku hormonów, a konkretnie progesteronu. Spadek tego czynnika jest zupełnie normalny, organizm sam powraca do pożądanego stanu. Należy jednak zaznaczyć, że bardzo mały odsetek kobiet nie radzi sobie z przygnębieniem poporodowym, jeżeli taki stan utrzymuje się powyżej 2 tygodni to może on oznaczać początek depresji poporodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *