po co się uczymy?
Porady

Po co się uczymy?

Gdy byliśmy dziećmi, słyszeliśmy starą rymowankę: “uczy się ucz, bo nauka to potęgi klucz”, czasem dodawało się: ” a jak będziesz mia dużo kluczy, to zostaniesz woźnym”, co niektórym wydawało się deprymujące. Nieraz rzeczywiście trudno znaleźć motywację do nauki, jeżeli mam słabszy dzień, to nie ma powodów do niepokoju, a jeżeli ten stan się przedłuża? Wtedy mogą pomóc poważne argumenty przemawiające za uczeniem się.

Zaspokajanie ciekawości

Człowiek jest z natury stworzeniem ciekawym, a w nieco skrajnych i mało pożądanych przypadkach – wręcz ciekawskim, wtedy wściubia dziób w nie swoje sprawy, szukając pikantnych nowinek. Nas jednak interesuje szlachetna ciekawość świata. Na większość z nurtujących pytań z pewnością nie uda nam się odpowiedzieć, niemniej każdego dnia zdobywając wiedzę na różne tematy może dowiadywać się nowych i zdumiewających rzeczy.

Poszerzanie horyzontów

Ucząc się o wielu sprawach i wydarzeniach poszerzamy nasz świat. Poznajemy różne punkty widzenia na wiele tematów i zagadnień. Jeśli coś nas bardzo zainteresuje, wówczas warto pogłębić temat i stać się ekspertem. Ucząc się, wiemy, że świat nie jest czarno-biały, ale ma wiele odcienie i właśnie ze względu na to bogactwo należy go poznać.

Poza tym często edukacja i wiedza w szerokim zakresie są wymagane do tego, aby podjąć ciekawą i – co również ważne – dobrze płatną posadę.

Samodzielność

Poprzez proces uczenia się zyskujemy samodzielność. Dowiadujemy się, jak krytycznie podchodzić do różnych treści. Nie dajemy się więc łatwo zmanipulować i potrafimy formułować własne myśli w oparciu o przestudiowane materiały. Od tysiącleci wiadomo, że kto dysponuje wiedzą, ten ma też władzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *