Kolejna witryna oparta na WordPressie

kim był kopernik
Zagwozdki

Kim był Mikołaj Kopernik? Ujawniamy sekrety wielkiego astronoma

Wiele osób zastanawia się dlaczego od tego roku każdego 19 lutego będziemy obchodzić nowe święto narodowe- Dzień Nauki Polskiej. Data, która została wybrana przez ustawodawcę nie jest przypadkowa. To właśnie 19 lutego urodził się jeden z największych polskich symboli naukowych, czyli Mikołaj Kopernik. W związku z tą nową państwową uroczystością, która ma na celu upamiętnienie największych polskich naukowców oraz rozwój i propagowanie nauki, przypominamy wszystkim kim był Mikołaj Kopernik. Serdecznie zapraszamy do lektury tego tekstu!

Fakty z życia Kopernika

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Zajmował się on bardzo szeroka działalnością naukową, był on między innymi: astronomem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, strategiem wojskowym, matematykiem oraz scholastykiem. Bez wątpienia jednak większość osób kojarzy go przede wszystkim z działalności astrologicznej. To właśnie Mikołaj Kopernik jest autorem wiekopomnego dzieła zatytułowanego: “O obrotach sfer niebieskich”. Dzieło zasłynęło oczywiście z tezy o heliocentrycznym porządku świata.

Słynne stało się zdanie wygłaszane o Mikołaju Koperniku, które brzmi: “wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Oprócz tej teorii, Kopernik stworzył także twierdzenie Kopernika, które związane jest z geometrią oraz teorię prawa ekonomicznego, które nazwane jest prawem Kopernika-Greshama. Należy dodać, że Kopernik i jego teorie naukowe, które dzisiaj są już dla wszystkich oczywistością, nie spotkały się ze zrozumieniem Kościoła ani żadnych instytucji z nim związanych.

Heretyk

Kopernik został uznany za heretyka, a jego prace naukowe- zwłaszcza te poświęcone heliocentrycznej teorii świata zostały uznane za prace i dzieła zakazane. Na szczęście współcześni uczeni i nauka nie mają wątpliwości jak wielkie zasługi ma dla rozwoju nauki, w tym szczególnie astronomii Mikołaj Kopernik. Wiele centrów rozwoju nauki jest nazywanych jego imieniem- przykładem może być działające od kilkunastu lat w Warszawie Centrum Nauki Kopernika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *