kim był kopernik
Zagwozdki

Kim był Mikołaj Kopernik i czego dokonał?

Wiele osób zastanawia się dlaczego od tego roku każdego 19 lutego będziemy obchodzić nowe święto narodowe- Dzień Nauki Polskiej. Data, która została wybrana przez ustawodawcę nie jest przypadkowa. To właśnie 19 lutego urodził się jeden z największych polskich symboli naukowych, czyli Mikołaj Kopernik. W związku z tą nową państwową uroczystością, która ma na celu upamiętnienie największych polskich naukowców oraz rozwój i propagowanie nauki, przypominamy wszystkim kim był Mikołaj Kopernik. Serdecznie zapraszamy do lektury tego tekstu!

Mikołaj Kopernik informacje

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Zajmował się on bardzo szeroka działalnością naukową, był on między innymi: astronomem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, strategiem wojskowym, matematykiem oraz scholastykiem. Bez wątpienia jednak większość osób kojarzy go przede wszystkim z działalności astrologicznej. To właśnie Mikołaj Kopernik jest autorem wiekopomnego dzieła zatytułowanego: “O obrotach sfer niebieskich”. Dzieło zasłynęło oczywiście z tezy o heliocentrycznym porządku świata.

Słynne stało się zdanie wygłaszane o Mikołaju Koperniku, które brzmi: “wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Oprócz tej teorii, Kopernik stworzył także twierdzenie Kopernika, które związane jest z geometrią oraz teorię prawa ekonomicznego, które nazwane jest prawem Kopernika-Greshama. Należy dodać, że Kopernik i jego teorie naukowe, które dzisiaj są już dla wszystkich oczywistością, nie spotkały się ze zrozumieniem Kościoła ani żadnych instytucji z nim związanych.

Czym zasłynął Mikołaj Kopernik?

Kopernik został uznany za heretyka, a jego prace naukowe- zwłaszcza te poświęcone heliocentrycznej teorii świata zostały uznane za prace i dzieła zakazane. Na szczęście współcześni uczeni i nauka nie mają wątpliwości jak wielkie zasługi ma dla rozwoju nauki, w tym szczególnie astronomii Mikołaj Kopernik. Wiele centrów rozwoju nauki jest nazywanych jego imieniem- przykładem może być działające od kilkunastu lat w Warszawie Centrum Nauki Kopernika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *