Skąd pochodzi obecny papież
Zagwozdki

Skąd pochodzi papież Franciszek?

Aktualny papież, Franciszek, uznawany jest za reformatora Kościoła. Przy czym nie ingeruje mocno w doktrynę i jego nauczanie, a zamiast tego skupia się raczej na wymiarze symbolicznym. Zrezygnował m.in. z papieskiego pektorału, ale pozostał przy biskupim krzyżu. Nie posługuje się również złotym Pierścieniem Rybaka, lecz wyłącznie pozłacanym.

Zyskał dzięki temu przychylność także tych, którzy specjalnie nie angażowali się w życie Kościoła. Dziś nie będziemy pisali o samym pontyfikacie papieża – raczej nie mamy ku temu wielkich kompetencji – lecz skupimy się na innej, nader interesującej sprawie. Mianowicie na tej, skąd się wywodzi aktualny papież.

Skąd pochodzi obecny papież

Już z chwilą ogłoszenia, kto został nowym papieżem, uznano, że dotychczasowy kardynał Jose Bergoglio jest niezwykłą głową Kościoła. A wynikło to z kraju i kontynentu, z którego przybył do Rzymu. To Argentyńczyk (zresztą podczas podróży apostolskich pozostał Argentyńczykiem, a nie Watykańczykiem). Otóż urodził się on w Buenos Aires. Jak wiemy, jest to stolica Argentyny. Największe miasto leżące w tym kraju, a drugie pod tym względem w Ameryce Południowej (na świecie również znajduje się w ścisłej czołówce). No i teraz wiemy, o co chodzi. Franciszek jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej, a także pierwszym spoza Europy od czasu pontyfikatu Grzegorza III, który wszakże był Syryjczykiem. Jednak przewodził on Kościołowi dosyć dawno, bo pierwszej połowie ósmego wieku.

Papież z Buenos Aires

Papież dzieciństwo i lata wczesnej młodości spędził w Buenos Aires. Jest synem pracownika kolei Mario oraz jego żony Reginy. Ma również rodzeństwo. Kiedy osiągnął 21 rok życia już był pewny, co będzie robił (choć być może nie przeczuwał, że zostanie papieżem), wyruszając do miejscowości Villa Devoto umiejscowionej koło Buenos Aires, zatem nie była to jeszcze spektakularna pod względem pokonanej drogi przeprowadzka. Tam rozpoczął naukę w seminarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *