największy ptak drapieżny
Świat zwierząt

Największy ptak drapieżny

Interesując się światem przyrody, lubimy odkrywać ciekawostki na temat rozmaitych zwierząt. Zwracamy się na przykład z dużym zainteresowaniem w stronę różnorodnych rekordzistów. Patrząc na szybującego nad nami drapieżnego ptaka, dostrzegamy, że jest duży, zastanawiamy się, jacy skrzydlaci drapieżcy są od niego więksi, a który spośród nich zasługuje na miano tego największego.

Największy ptak drapieżny na świecie

Największy skrzydlaty drapieżca żyje wysoko w Andach, w skalnych półkach mości sobie gniazdka. Lubi samotność i duże przestrzenie, w których może bez obaw rozpostrzeć swe długie skrzydła, a następnie, kołując, szukać smakowitej padliny na poczęstunek. Rozpiętość jego skrzydeł sięga nawet 3,2 m, a jego waga wynosi do 15 kg (przy czym dotyczy to większych samców). Ale i tak byłby jak wróbel przy strusiu, gdyby żył obok takiego giganta jak Argentavis magnificens, który ważył nawet 70 kg, a rozpinał skrzydła na siedem metrów. Nie ustępował w tych względach lekkiemu samolotowi!

Największy ptak drapieżny w Polsce

Gdy obserwujemy ptaki, i nie mamy w tym dużej wprawy, nieraz trudno przychodzi nam oszacować jego rozmiary, szczególnie gdy nie mamy punktu odniesienia. Lecący gawron może się wydać znacznie większym krukiem. Ale gdy obserwujemy rozpostartego na niebie bielika, wiemy, że mamy do czynienia z potężnym stworzeniem. Czy to największy ptak szponiasty występujący w Rzeczypospolitej? Otóż nie, choć plasuje się w takim rankingu wysoko. Większy od niego jest na przykład orzeł przedni, choć jest on u nas skrajnie nielicznym ptakiem. Niemniej i ciężarem, i rozpiętością skrzydeł znacznie może przewyższyć bielika. Ale jest jeszcze stworzenie, które pojawia się w Polsce i jest większe od nich obydwu. To sęp kasztanowaty, gniazdujący w Azji. Niemniej zalatuje do nas, zatem możemy go uznać za ptaka drapieżnego występującego w Polsce. Niegdyś gniazdował w Tatrach, przypuszcza się, ze również na polskiej stronie. Co ciekawe, sęp ten jest gigantem na skalę światową, bowiem pod względem rozmiaru ustępują jedynie kondorowi wielkiemu, zresztą nieznacznie.