ciekawostki o języku polskim
Zagwozdki

Ciekawostki o języku polskim

“Polacy nie gęsi iż swój język mają”. Polska mowa, obok węgierskiej, chińskiej i fińskiej uchodzi za jedną z najtrudniejszych na świecie. Wszystko przez twardą, ale zarazem soczystą wymowę. Oto cztery zaskakujące ciekawostki o języku polskim.

Gwara kaszubska – więcej niż dialekt

Kaszuby to region geograficzny w północnej części naszego kraju rozciągający się od wybrzeża Bałtyku aż po Bory Tucholskie. Wszyscy Polacy doskonale zdają sobie sprawę, że mówi się tu innym językiem. Gwara kaszubska jest mieszanką języka polskiego, staropruskiego i dolnoniemieckiego. Mało kto jednak wie, że uznawana jest za drugi język urzędowy w Polsce.

Język polski jako język obcy

My w szkole uczymy się angielskiego, niemieckiego, nasi rodzice przyswajali język rosyjski. Język polski też może być przedmiotem i to nie tylko dla rodowitych Polaków. Na całym świecie uczy się go 10 000 osób.

Popularność naszego pięknego języka możemy sprawdzić w Duolingo – słynnej i lubianej aplikacji służącej do nauki języków. Do nauki polskiego przystąpiło ponad 900 tysięcy użytkowników. To całkiem niezły wynik!

Ilu ludzi mówi w języku polskim?

Choć może ciężko w to uwierzyć, liczba ta sięga już 60 milionów! Z uwagi na to, że polonie “porozrzucane” są po całym świecie (w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii), język polski można usłyszeć praktycznie wszędzie.

Problematyczne litery w języku polskim

Polski alfabet składa się z 32 liter. 9 z nich nie występuje w żadnym innym alfabecie. Mowa oczywiście literach: ą, ę, ś, ł, ż, ć, ź, ó, które nastręczają problemów głównie obcokrajowcom. W języku polskim występują również podwójne znaki, takie jak: “ch” i “rz”. To właśnie z nich można stworzyć prawdziwe łamacze językowe!