Ptaki znane są z tego, że fruwają i śpiewają. Charakterystyczne ptasi e odgłosy mają swoją nazwę. Donośne trąbienie żurawi nazywamy klangorem. Inny z kolei ptak, zdecydowanie mniejszy, kląska. Jaki to ptak i dlaczego jego pieśni określamy tą osobną nazwą?
Ptak, który kląska
Nieraz w nazwie ptaka zaklęta jest onomatopeja – dźwięk, jaki z siebie wydaje. Jest tak na przykład z czeczotką, serdecznym ptaszęciem zalatującym do nas w niektóre zimy potężnymi stadkami. Porozumiewają się miłym dla ucha “cze, cze, cze”. Czyżyk zawdzięcza swoją nazwę ćwierkaniu. Puchacz zaś, choć puchaty, nazwę swą nie zawdzięcza puchowi, lecz również onomatopei naśladującej jego głos. Idąc tym tropem, jaki ptak by kląskał? – kląskawka lub też spokrewniona z nią pokląskwa. Ale wcale tak nie jest, kląskawka ma prostą piosenkę, jakby się urywającą w połowie (podobnie jak u cierniówki). Kląskającym ptakiem jest natomiast jeden z najlepszych śpiewaków świata zwierzęcego – słowik. W Polsce występują trzy słowiki – rdzawy, szary, a także podróżniczek (mniej znany). Kląskają dwa pierwsze gatunki. Skąd się wzięło to określenie? Otóż “kląskanie” to określenie gwarowe zbliżone do “mlaskanie”. Choć słowika niełatwo ujrzeć, to nikt nie powinien mieć problemu, aby go usłyszeć. Jego śpiew dochodzi do nas z zakrzewień. Składa się on z wielu fraz, bardzo różnorodnych, bo pojawiają się dźwięki fletowe i bardziej mokre, przypominające właśnie uderzanie językiem o podniebienie dające efekt mlaskania.
Jeżeli nie potrafisz przypisywać ptaków do słyszanych śpiewów, to na początek polecamy Ci skorzystać z darmowej aplikacji Xeno-canto, stanowiącej bazę odgłosów wydawanych przez ptaki z przeróżnych zakątków świata. Sprawdzisz między innymi, jak brzmi śpiew słowika, a następnie łatwiej go zlokalizujesz w terenie.