czy można zajść w ciążę bez stosunku?
Zagwozdki

Czy można zajść w ciążę bez stosunku?

Pytanie po pierwszym przeczytaniu może wydać się, hmm – delikatnie mówiąc, średnio mądre. Ale po głębszym zastanowieniu przekonujemy się, że sprawa nie jest wcale taka oczywista. I nie trzeba wcale być królową pszczół, aby bez stosunku zajść w ciążę. Okazuje się, że to jak najbardziej możliwe także w przypadku człowieka. Prezentujemy więc przykłady.

Jak to możliwe?

Może nie każdy zdaje sobie sprawę, jak w ogóle dochodzi do zapłodnienia, więc w krótkich słowach opiszmy ten błogosławiony proces. Spotyka się dwoje ludzi, którzy zaczynają coś do siebie czuć. Najpierw trzymają się za ręce, potem dochodzi do pierwszego pocałunku, w policzek, i za kilka dni w ustach. Następnie, no właśnie, przechodzimy do sedna. W trakcie wzajemnego poznawania się nasienie przenika przez pochwę. Znajduje się w nim bardzo dużo plemników, liczonych w setkach milionów, jeden z nich trafia na komórkę jajową, kiedy się łączą w ciągu 24 godzin, dochodzi do zapłodnienia.

Tak to przynajmniej zazwyczaj wygląda. Przy czym plemnik może również dokonać zapłodnienia, gdy w ogóle nie dochodzi do penetracji. Być może wytrysk trafił w okolice waginy i mógł się przedostać do komórki jajowej. Poza tym istnieje szansa, że trafi tam na przykład przez palce dłoni. Przypominamy, że plemniki znajdują się także w preejakulacie, czyli mazistej substancji, która wydziela się z członka, kiedy mężczyzna się bardzo ekscytuje; stanowi ona naturalny lubrykant i zwykle poprzedza ejakulację.

Gdy nie dochodzi do stosunku, to jest bardzo nikła szansa na zapłodnienie – bo plemnik nie jest w stanie przeżyć długo poza organizmem człowieka, musi się spieszyć! – tym niemniej sposobność taka zawsze istnieje udowodnili to naukowcy w 2011 roku.

Inne możliwości

Wspomnijmy jeszcze, że rozwój technologii oraz – co za tym idzie – także medycyny daje jeszcze inne możliwości do zajścia w ciąży bez konieczności odbycia stosunku seksualnego. Mowa tutaj in vitro, kiedy to plemnik łączy się z komórką jajową poza żeńskim układem rozrodczym. Poza tym w niektórych przypadkach stosuje się inseminację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *