gdzie odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie
Zagwozdki

Gdzie odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie?

W tym roku miały się odbyć igrzyska olimpijskie. Wielu sportowców od czterech lat albo i dłużej szlifowało formę na te zawody. Niestety w związku – jak to się mówi – zaistniałą sytuacją w tym roku światowe święto sportu się nie odbędzie – zostało przeniesione na kolejny. Przywołajmy zatem atmosferę sprzed lat i cofnijmy się do pierwszych igrzysk olimpijskich, by powspominać stare dobre czasy. Gdzie one się odbyły?

Zapewne masz pewne podejrzenia… chyba są słuszne…

Pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie

Zacznijmy od starożytnych igrzysk, które zapoczątkowały rywalizację między ludźmi na niwie sportowej. Cóż, właściwie trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy igrzyska odbyły się po raz pierwszy. Przyjęło się za to raczej powszechnie datę 776 roku przed narodzinami Chrystusa. Czemu akurat ten rok? Zapewne wynika to z tego, że chodzi o najwcześniejsze wzmianki na temat tych odbywanych co cztery lata zawodów. Wiemy też, że odbyły się one w Olimpii, czyli miejscowości położonej na Peloponezie w Grecji. Miejsce to zostało odkryte przez archeologów.

W starożytności igrzyska olimpijskie połączone były z obrzędem religijnym ku czci Zeusa. Wówczas kobiety nie miały prawa startować w zawodach ani obserwować, jak rywalizują mężczyźni – wyjątkiem była jedna kapłanka. Konkurencji było zdecydowanie mniej niż obecnie – były to głównie biegi, zapasy oraz wyścigi rydwanów.

Bohaterem pierwszych starożytnych igrzysk olimpijskich był… kucharz. Do naszych czasów dotrwało jego imię – Koroibos. Legenda głosi, że Herakles Idyjski ogłosił konkurs biegu. Zwycięzcę zwieńczono gałązką oliwną.

Igrzyska w takiej formule odbywały się również za panowania Rzymian, lecz nie przetrwały rządów Teodozjusza (schyłek IV wieku naszej ery), który zlikwidował je jako relikt pogańskich czasów.

Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie

Długo idea starożytnych Greków czekała na wskrzeszenie. Stało się to pod koniec XIX wieku m.in. dzięki niestrudzonemu popularyzatorowi edukacji sportowej baronowi de Coubertin. Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie odbyły się dopiero w 1896 roku., zatem po około 15 wiekach.

Gdzie odbyły się zawody? Aby nawiązać do tradycji – oczywiście w Grecji. Nie w Olimpie (ze zrozumiałych względów), lecz stolicy państwa – Atenach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *