ile lat żyła ewa
Wiara

Ile lat żyła Ewa?

W prastarych czasach, niedługo po stworzeniu Ziemi, ludzie żyli dłużej niż obecnie. Przynajmniej tak jest napisane w Starym Testamencie. Niektórzy interpretują to dosłownie, inni w sposób metaforyczny. Według tych drugich niezwykła liczba przeżytych lat świadczy o wielkości tych postaci.

Pierwszymi ludźmi na Ziemi, według Pisma Świętego, byli Adam i Ewa. Z kart Księgi możemy bez problemu wyczytać, ile lat przeżył Adam. Trudności pojawiają się, gdy chcemy dociec jak sędziwego wieku dożyła jego żona. Czy można się tego dowiedzieć?

Długowieczni ludzie

W pewnym sensie Adam i Ewa umarli, kiedy złamali zakaz ustanowiony przez Boga, czyli zerwali i skosztowali owocu z zakazanego drzewa wiadomości. Wówczas stali się ludźmi śmiertelnymi. Byłaby to jednak śmierć o charakterze metafizycznym czy – powiedziałby ktoś inny – moralnym.

Po wypędzeniu z ogrodu Eden małżonkowie żyli przez wiele lat, choć życie to musiało być okupione znojem i cierpieniem. Nie ominęło ono także ich potomków, włącznie z Kainem i Ablem. Ale także Setem, trzecim synem. Pismo głosi, że Adam spłodził go z Ewą, gdy miał 130 lat. Tyle samo miała zapewne Ewa, wszakże jego rówieśnica. Po przybyciu na świat młodszego brata Kaina Adam żył jeszcze przez 800 lat. Rachunek jest prosty, wydając ostatnie tchnienie pierwszy człowiek miał 930 lat. Natomiast Biblia milczy na temat tego, czy przeżyła go Ewa, a jeśli tak, to o ile lat. Nie pojawia się bowiem żadna wzmianka na temat jej śmierci. Niewykluczone, że skoro została stworzona w tym czasie co Adam, to w takim samym momencie opuścili ziemski padół. Przy czym są to jedynie domysły.

Nieraz, gdy Pismo Święte nie udziela nam informacji na jakiś nurtujący temat, wówczas do głosu dochodzą apokryfy bądź szeroko pojmowana Tradycja. W tym przypadku jest inaczej, dlatego nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile lat żyła Ewa.

Pojawia się ona również na kartach Koranu, lecz i w tej Księdze nie ma informacji na interesujący nas temat.

Natomiast, co ciekawe, w nauce spotyka się hipotezę o “mitochondrialnej Ewie”. Według niej żyjący ludzie pochodzą od jednej matki. Miałaby nią być kobieta zamieszkująca Afrykę jakieś 200 000 lat temu. Lecz i w jej przypadku nie da się ustalić, jakiego dożyła wieku.