Świat zwierząt

Koronawirus u bydła

Jak na razie pochodzenia wirusa sars-cov-2 nie jest do końca znane. Naukowcy nadal realizują badania genetyczne, które mają ustalić sposób powstania wirusa. Jednak już wiadomo, że wirus posiada elementy genetyczne, które pochodzą od wirusa SARS.

Wiele osób w związku z epidemią sars-cov-2 ma obawy związane z możliwością infekcji wirusem. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że sposób rozprzestrzeniania się wirusa jest dobrze znany. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową i szybko ginie po opuszczeniu organizmu człowieka.

Koronawirusy u bydła hodowlanego

Sars-cov-2 nie jest jedynym wirusem, który może infekować ludzi. Tego typu wirusy od setek lat powodują infekcje i choroby dróg oddechowych u ludzi. Jednocześnie tego typu wirusy dzielimy na takie, które dotykają jedynie zwierząt oraz takie, które infekują ludzi. Generalnie korona wirusy, który powodują infekcje u zwierząt nie przenoszą się na ludzi. W tym koronawirus u bydła nie jest niebezpieczny dla ludzi. Jednocześnie wirusy ludzkie nie przenoszą się na zwierzęta.

Choroby wywoływane przez koronawirusy

Przebieg chorób wywoływanych przez wirusy z rodziny korona wirusów mają nie co inny przebieg u ludzi oraz zwierząt. W tym względzie Koronawirus u bydła może powodować zapalenie żołądka czy jelit. Natomiast u ludzi koronawirusy powodują zapalenie górnych dróg oddechowych, gdzie choroba może mieć zarówno łagodny, jak też bardziej ciężki przebieg. Wiele zależy od ogólnego stanu pacjenta:
– na przebieg choroby ma wpływ ogólny stan zdrowia pacjenta,
– korownairusy są znacznie bardziej groźne dla osób powyżej 65 roku życia,
– infekcja wirusem nie musi prowadzić do wystąpienia objawów chorobowych.

Jeśli chce się ograniczyć ryzyko zainfekowania ludzkimi wirusami niezbędne jest regularne dbanie o higienę.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *